A Közép- és Kelet-Európa országai, valamint Kína részvételével megszervezett gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi fórumon tartották meg a mezőgazdasági és környezetvédelmi szekció ülését, amelyen a magyar kormány képviseletében beszédet mondott dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter.
A tárcavezető szólt a dinamikusan bővülő, Kínába irányuló magyar agrárexportról, és a térség országainak további együttműködését szorgalmazta. A budapesti Papp László Arénában rendezett fórumon agráripari cégek és intézmények írtak alá megállapodást kínai partnerekkel.
Magyarország a jelenlévő tizenöt közép-kelet-európai országgal, és Kínával együtt közös utakon jár, örömmel tölt el, hogy ma értékes véleményeinket is megoszthatjuk egymással – mondta bevezetőjében Fazekas Sándor, aki emlékeztetett arra: a Kínai Népköztársaság Magyarország tizedik legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, ugyanis tavaly a Kínába irányuló összes magyar export meghaladta az 500 milliárd forintot.
A miniszter hangsúlyozta: külkereskedelmünk komoly tényezője a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, Kína érdeklődése a magyar termelők és áruk iránt egyre nő, az elmúlt öt évben agrárexportunkat megtízszereztük. Ahhoz, hogy a magyar kivitel – az előzetes adataink szerint – 2017-ben újból mintegy 25%-al nő, jelentősen hozzájárul, hogy Közép- és Kelet-Európa országai közül ma Magyarország rendelkezik a legtöbb termékcsoportra (sertés-, liba-, kacsa-, marha-, és nyúlhús, tejtermékek, élő ló, búza, tej) vonatkozó kiviteli engedéllyel Kínába.
Az agrárexportnak szilárd alapot nyújt a hatóságaink közötti szoros együttműködés. ,,A számok mögött ott van az eddig folytatott közös munkánk, amellyel tovább fejlesztettük a két ország agrárdiplomáciai kapcsolatait mind a kereskedelem, mind pedig a kutatási együttműködés terén” – hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: a kölcsönös bizalmat támasztja alá, hogy idén szeptemberben és novemberben személyesen is tárgyalhattak egymással, és ezt a kapcsolatot most tovább kívánják mélyíteni.
Fazekas Sándor a kínai partnerekhez szólva kijelentette: a 16+1 és az „Egy övezet, egy út” kezdeményezések is jól mutatják, hogy Kína fejlődése Közép- és Kelet-Európa számára nagy lehetőség. Kína hatalmas piac, amely igényli térségünk hagyományosan kitűnő minőségű élelmiszereit, italait, azt az innovációt, amelyben térségünk országai élen járnak.
A miniszter annak a véleményének adott hangot, hogy ismerve a közös célokat, országaink intézményei, politikai és üzleti szereplői között egyre több megállapodás jöhet létre. ,,Mindkét ország államigazgatási és gazdasági szereplőinek további erőfeszítéseket kell tenniük, annak érdekében, hogy a kínai és a magyar vállalatok, intézmények minél bővebb tartalommal tudják megtölteni a kormányok által létrehozott kereteket – hangsúlyozta a miniszter. Fazekas Sándor beszédét követően ünnepélyes aláírási ceremónia keretében 6-6 magyar és kínai vállalat, illetve intézmény kötött együttműködési megállapodást.