Együttműködési megállapodást kötött a Szent István Egyetem (SZIE) és az MKB Bank Zrt. az agrárium modernizációjának támogatása és az egyetemi hallgatók pénzügyi ismereteinek erősítése érdekében - mondta Palkovics László, az egyetem rektora kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
A megállapodás értelmében az MKB Bank a jövőben szakmai támogatást nyújt az egyetemi képzésekhez, kutatásokhoz. A SZIE pedig vállalta, hogy a képzési programjai, tanterve kialakításánál, főként az egyetem gazdaságtudományi karánál figyelembe veszi a bankszektor munkaerőpiaci igényeit - mondta a rektor.
Nagy István agrárminiszter hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy egymásra talált a tudományos szféra, a bankszektor és az agrárium. Reményét fejezte ki, hogy az MKB Bank és a gödöllői egyetem együttműködése mások számára is jó példával szolgál.
A miniszter szerint a megállapodás jelentősége, hogy ráirányítja a fiatalok figyelmét az agráriumra, erre pedig szükség is van, ugyanis a magyar mezőgazdaság jövője szempontjából a generációváltás alapvető fontosságú. Hozzátette, hogy az egyéni gazdálkodók és a gazdasági szervezetek irányításában az 55 év felettiek aránya közelíti vagy meghaladja az 50 százalékot.
Nagy István elmondta, a 2014-2020-ig tartó időszakban a helyzet megoldását a vidékfejlesztési programon belül a fiatal gazda tematikus alprogram segíti. Fejlesztési támogatásban tavaly év végéig több mint ezer fiatal gazda részesült, közel 40 milliárd forint értékben.
Kiemelte, a fiatalok bevonása érdekében a kormány 2019 őszén elindítja az Agrár-generációváltás 2020-2030 című középtávú szakpolitikai programját.
A mezőgazdaság további fejlesztésének elősegítésére az Agrárminisztérium még az idén egy beruházási hitelhez kapcsolódó, az agrárvállalkozások széles köre által igénybe vehető kamattámogatási programot is hirdet. A fejlesztés célja, hogy a jelenlegi vidékfejlesztési program forrásainak felhasználását követő időszakban is támogathassák az agrárvállalkozások beruházásait.
Herczeg András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető-igazgatója bejelentette, hogy az MKB Bankkal közösen kidolgoztak egy új agrár-hitelkonstrukciót, amely várhatóan a következő hónapokban indul, igazodik a vállalkozások életciklusához és a gazdálkodás szezonalitásához is.
Hozzátette, ezzel az új lehetőséggel az őstermelők, családi gazdálkodók, egyéni vállalkozók is élhetnek, a felvett hitel 80 százalékára pedig az alapítvány vállal kezességet.
Az MKB Bank helyszínen kiadott közleménye szerint az új agrár-hitelkonstrukció termőföld vásárlásánál, illetve mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó beruházásra maximum 20 éves futamidővel, fejlesztésre legfeljebb 10 éves futamidővel igényelhető, de akár szabad felhasználású hitelként is felvehetik a vállalkozók, ebben az esetben viszont 5 éven belül vissza kell fizetniük.
Balog Ádám, az MKB Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, azért érdeklődnek az agrárium iránt, mert ez az ágazat "izgalmassá vált", teret nyertek az újítások, a digitalizáció. Ebben a folyamatban, főként a magas hozzáadott értéket előállítani képes vállalkozások támogatásában pedig az MKB is részt akar venni.