Indonézia mintegy 250 milliós lakossága évente fejenként 37 kilogramm, túlnyomórészt édesvízi halat fogyaszt, így a most megkötött megállapodás hatalmas lehetőség arra, hogy a haltartási ágazat pozíciót szerezzen ezen az óriási piacon - fejtette ki Fazekas Sándor az indonéz miniszterekkel folytatott tárgyalások után.
A földművelésügyi miniszter elmondása szerint a Susi Pudjiastutival, az indonéz tengerészeti és halászati miniszterrel aláírt egyezség keretében a két ország többek között megosztja a halászati termékek piacra jutásával kapcsolatos információit, valamint szakmai bizottságot hoznak létre. Emellett az együttműködés kiterjed a szakemberek közötti egyeztetésekre és az ágazattal kapcsolatos kutatás-fejlesztésekre is.
Fazekas Sándor kiemelte, hogy Magyarország rendelkezik az úgynevezett koi herpeszvírusnak ellenálló pontyállománnyal, amelynek a klimatikus viszonyokhoz jól alkalmazkodó változatai Indonéziában is tenyészthetők. Felhasználhatók továbbá a Földművelésügyi Minisztérium (FM) halászati kutatóintézetének a vírussal kapcsolatos diagnosztikai módszerek is. A magyar szakmai szervezetek bevonásával történő pontytelepítés főleg Új-Guineában lenne aktuális - tette hozzá.
Megjegyezte, hogy a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramban, az 50 indonéz részére biztosított képzési keretből öten halászatot tanulhatnak.
A földművelésügyi miniszter beszámolt arról is, hogy Amran Sulaiman indonéz mezőgazdasági miniszterrel olyan kétoldalú megállapodás felkészítésében maradtak, amely kiterjed több, így például a tej- és húsfeldolgozás valamint gabonatermesztés területére is. Utóbbival kapcsolatban hangsúlyozta: nem csupán vetőmag exportról lenne szó, mivel tudományos megalapozottság szükséges ahhoz, hogy megállapítsák, mely vetőmagok termelhetőek gazdaságosan Indonéziában, továbbá azok miként alkalmazkodnak az indonéz talaj- és időjárási adottságokhoz.