A magyar mezőgazdaság növekedési pályára állt az elmúlt években, és ez a tendencia várhatóan folytatódik – jelentette ki a földművelésügyi miniszter csütörtöki sümegi sajtótájékoztatóján.

Fazekas Sándor történelmi rekordnak nevezte, hogy a magyar mezőgazdaság az elmúlt négy évben 42 százalékkal növelte kibocsátását.     A magyar gazdák eredményesen gazdálkodtak az uniós támogatásokkal, a belső piacon nőtt a magyar termékek aránya, az agrárexport magas szinten áll – fejtette ki a földművelésügyi miniszter.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Fazekas Sándor hozzátette: az a cél, hogy még többet és még jobb minőségben termeljen a magyar mezőgazdaság, így képezve plusz jövedelmet. Fontos, hogy a hungarikumok és funkcionális élelmiszerek vonatkozásában bővüljön a választék és emellett minél több külső piacot is meg kell találni – húzta alá a földművelésügyi miniszter.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elmondta, hogy tavaly májusban a kamara és a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. egy megállapodást írt alá, amelynek célja a mezőgazdasági exportlehetőségek kihasználása és bővítése. Hozzátette: a kamara célja, hogy naprakész és pontos információhoz juttassa a tagjait, ezt szolgálja a sümegi fórum is, ahol az érintettek a mezőgazdasági export új feltételeit ismerhetik meg.

Nagyon fontos a megfelelő piaci környezet, amely kiszámítható működést tesz lehetővé – hangsúlyozta Győrffy Balázs, hozzátéve, hogy az élelmiszerek áfájának csökkentését kiemelt jelentőségűnek tartja. A múlt év végén a kamara az élelmiszerek ütemezett áfacsökkentését szorgalmazó munkacsoport felállítására tett javaslatot, amelyhez a minisztériumtól is támogatást kaptak – mondta a kamara elnöke.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Kupcsok Lajos, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. vezérigazgató-helyettese bejelentette, hogy júniusban indítják útjára a Közép-európai Kereskedelemfejlesztési Hálózatot, hogy a potenciális exportáló vállalkozásokat piaci lehetőségekhez segítsék. Hozzátette: 8 országban összesen 22 irodát működtetnek majd, hetet Szlovákiában, hetet Romániában, kettőt Ukrajnában, kettőt Szerbiában és egyet-egyet Horvátországban, Szlovéniában, Ausztriában és Lengyelországban.

A sajtótájékoztatót követően nyitották meg a hazai agrárium külföldi piacokon nyíló lehetőségeiről rendezett fórumot, amely a júniusban záródó országos rendezvénysorozat első állomása