A magyar mezőgazdaság kedvező helyzete biztos alapot nyújt ahhoz, hogy határon átívelő együttműködésekkel segítsük a felvidéki gazdák, agrár-vállalkozások versenyképesség növelő és munkahelyteremtő beruházásait - mondta el Nagy István, csütörtök este a Szepsiben rendezett gazdafórumon.

A tárcavezető beszédében kiemelte, hogy a magyar tulajdonosi körhöz tartozó sikeres kis- és közepes agrárvállalkozások jelentősen növelik a külhoni magyarság gazdasági erejét, kiváltképp azok, amelyek exportpiacokon is versenyképes termékeket állítanak elő. Hozzátette: az Agrárminisztérium célja, hogy a mezőgazdaság korszakváltása a Kárpát-medencében élő, évszázadok óta itt termelő és gazdálkodó magyarság egészét szolgálja.

Fotó: Fekete István

Nagy István felhívta a figyelmet, az anyaországnak fontos, hogy a felvidéki magyar gazdák kellő figyelmet és támogatást kapjanak. Az Agrárminisztérium Kárpát-medencei Falugazdász Programjának célja ezért a külhoni magyar gazdák segítése anyanyelvű tanácsadással és szakmai segítségnyújtással, támogatva ezzel a szülőföldön való érvényesülést, a mezőgazdasági vállalkozások megerősítését és az agrárium által nyújtott munkalehetőségek vonzóbbá tételét. Hozzátette: a program végrehajtására évente több mint 420 millió forintot biztosít a szaktárca, amely összegből jelenleg 110 külhoni falugazdász segít mintegy 300 külhoni gazdát. Felvidéken jelenleg 15 falugazdász tevékenykedik a Szlovákiai Agrárkamara koordinálásával.

Fotó: Fekete István

Nagy István az agrártárca 2020-ra vonatkozó terveit ismertetve elmondta, hogy a magyar gazdák stabil támogatáspolitikára számíthatnak 2020-ban is. A tavasszal benyújtandó támogatási kérelmeik után az idei esztendőben 450 milliárd forint áll a gazdálkodók rendelkezésére különböző terület- és állatalapú támogatási jogcímeken. Hozzátette: nemzeti forrásokból 100 milliárd forintot fordítunk agrártámogatásokra, amely során az állattenyésztés kiemelt figyelmet fog kapni. „Március végéig mintegy 15 milliárd forint kárenyhítő juttatást is folyósítunk 7500 termelőnek, hogy ellensúlyozzuk az időjárás által okozott veszteségeiket, továbbá a mezőgazdasági termelést és az ágazat beruházásait 2020-ban is tovább segítjük kedvezményes hitelprogramokkal” – emelte ki a tárcavezető.