A magyar borászat minőségi korszakváltás időszakát éli, az elmúlt években megteremtődött a lehetőség a minőségi és mennyiségi továbblépésre az ágazatban - jelentette ki a földművelésügyi miniszter csütörtöki előadásában, a Somló-hegy lábánál lévő Tornai Pincészetben.
Fazekas Sándor hangsúlyozta: tavaly már megmutatkozott a több éves telepítési munka eredménye, az ágazat kibocsátása 73 milliárd forint volt, 39 százalékkal több az előző évinél.
A miniszter szerint rendeződött a szőlő- és borágazat helyzete, de ennek ellenére még bőven akad teendő, ehhez pedig elengedhetetlen a pályázati források hatékony felhasználása.
Az eredmények között említette azt is, hogy Magyarországon a borfogyasztásban a hazai termékek aránya a kétezres években 80 százalék volt, 2015-re ez 92 százalékra növekedett.
Az ágazatnak jelentős lökést adott a gazdaság fehéredése, valamint a sikeres borversenyek adta lehetőségek - fűzte hozzá.
A földművelésügyi miniszter szólt arról is, hogy Európán kívül Kína és Japán a magyar bor legnagyobb vásárlója.
Fazekas Sándor elmondta, hogy gépek, berendezések beszerzésére 20 milliárd forint pályázati forrás áll rendelkezésre a tavalyi esztendőtől, hozzátéve, hogy 2004 óta ez az összeg összesen 41 milliárd forint.
A miniszter szólt arról is, hogy a 2017-ben megjelenő egyszerűsödő szabályozás a kisüzemi bortermelők számára a bürokrácia csökkenését jelentik majd.
Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról beszélt, hogy a Nagy-Somlói borvidék "felemelheti a térséget" azzal, hogy a nemzetközi érdeklődés homlokterébe juttatja.