Fontos, hogy jogszabályokkal védjük azokat a kimagasló értékeket, termékeket, amelyek földrajzi eredetük jellegzetességeit, sajátosságait hordozzák – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Földrajzi Árujelzők Világszimpóziumán Budapesten.

A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala közös szervezésében tartott tanácskozáson Fazekas Sándor felhívta a figyelmet arra, a magyar álláspont egybeesik az EU minőségpolitikájával, amelynek célja a hagyományos termékek védelme. Egy-egy falu, város, tájegység meghatározzák az ország arculatát, növelik gazdasági erejét; garantálják az agrárium sokszínűségét; biztosítják a foglalkoztatást, új munkahelyeket teremtenek; és színesítik a turisztikai kínálatot, gazdagítják kulturális örökségét.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

Fazekas Sándor megnyitó beszédében elmondta, Magyarország nemzetgazdasági érdeke, hogy minél szélesebb földrajzi hatállyal biztosítható legyen a magas minőségű mezőgazdasági, élelmiszeripari és kézműves termékeinket jelölő eredetmegjelölések és földrajzi jelzések jogi oltalma. A nemzeti, valamint az európai uniós szabályozás mellett ezt a célt szolgálja az eredetmegjelölések oltalmára és nemzetközi lajstromozására vonatkozó Lisszaboni Megállapodás.

Magyarország 1967 óta tagja a megállapodásnak, amely a WIPO égisze alatt jött létre (1958-ban, Stockholmban). A lisszaboni rendszernek jelenleg 28 tagállama van. Bár a földrajzi árujelzők oltalmában ennél jóval több állam érdekelt, a taglétszám az elmúlt évtizedekben csak visszafogott mértékben növekedett. A tagság bővítése és a rendszer népszerűségének növelése érdekében szükségessé vált a lisszaboni rendszer felülvizsgálata – a Megállapodás alapvető értékeinek megőrzése mellett.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

Hat éven át tartó előkészítés után a Lisszaboni Megállapodás felülvizsgált szövegének végleges megállapítására, aláírására diplomáciai értekezlet keretében került sor Genfben idén májusban.

Az értekezletet komoly érdeklődés követte, 114 ország és több kormányközi szervezet delegációinak részvételével zajlott.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

Nagy megtiszteltetés, hogy 18 év után ismét hazánk ad otthont a világkongresszusnak, amely jó reményeim szerint előmozdítja közös célunkat, hogy a hatékonyan működő szellemitulajdon-védelmi rendszerrel az egész emberiség szolgálatába állítsuk értékeinket, az innovációt és a kreativitást – hangsúlyozta Fazekas Sándor.