A megelőző vakcinázás a legfontosabb lépés, hogy megakadályozzuk a betegség terjedését - hangsúlyozta dr. Bognár Lajos élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkár nyitóbeszédében a regionális szarvasmarha bőrcsomósodás-kór workshopon.

Fontos figyelmet fordítani erre a betegségre, hiszen súlyos gazdasági károkat okozhat és rohamos sebességgel terjed. A tavalyi év során több európai országban is megjelent: Albániában, Montenegróban, Macedóniában, Szerbiában és Törökországban is regisztráltak bőrcsomósodás-kórral fertőzött állatot. Sőt, az EU tagállamaiban – Görögországban és Bulgáriában – is felbukkant a betegség az elmúlt két évben. Egyre több ország válik érintetté vagy kerül a veszélyeztetett államok közé, ahol különösen fontos a megelőzés.  A workshop kiváló alkalmat ad arra, hogy a szakértők nemzetközi szinten is megvitassák az ezzel kapcsolatosan felmerülő kérdéseket, megosszák tapasztalataikat. A rendezvényen 14 ország szakértői vesznek részt, valamint képviseltetik magukat a hús- és tejipari vezetők is.

Habár a szarvasmarhaféléket támadó kór nem veszélyes az emberre, az állatok között annál gyorsabban terjed közvetlen érintkezéssel, vagy a rovarokon keresztül.  A betegség miatt az állatok bőre elveszíti piaci értékét, és csökken tejtermelésük is. A fertőzött állatok kényszervágása a betegség megállításának egyik drasztikus eszköze.

A FAO Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet szervezésében, a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával 2017. március 7-9. között szervezett workshop mindenekelőtt a megelőzésre és ellenőrzésre hívta fel a figyelmet, hiszen vakcinázással megelőzhető a megbetegedés. Ezzel kapcsolatban felmerül a vakcinázott állatok szállításának kérdése is, amelynek megvitatására kiváló lehetőséget biztosít a háromnapos workshop. Daniel Beltran-Alcrudo, a FAO állategészségügyi szakértője is azt hangsúlyozta, hogy a kór elleni eredményes védekezéshez regionális együttműködésre van szükség, amelyben mind a fertőzött, mind a veszélyeztetett országok képviselői részt vesznek.