A szívféreg a kutyákra halálos veszélyt jelent, de a gazdik is megfertőződhetnek.
Évek óta hallani róla, hogy hazánkban is megjelent már a kutyákat halálos veszéllyel fenyegető megbetegedés, a szívférgesség. A fertőzés kórokozója szúnyogok által terjed, így tavasszal és nyáron kiemelten oda kell figyelni a megelőzésre, főleg a vízpartokon. Mivel a szívférgesség egyre elterjedtebb, ezért a május 10-i szívférgesség napja erre a betegségre kívánja felhívni a figyelmet, amellyel egyébként még a gazdik is megfertőződhetnek.
Ünnepélyes keretek között jelentették be a téma szakértői, hogy május 10-ét az idei évtől kezdődően a szívférgesség napjává nyilvánították Magyarországon. Mivel itt a tavasz és kezdődik a szúnyogszezon, ezért a kutyájukkal együtt kikapcsolódni vágyóknak a pihenés mellett a vízparti veszélyekre is oda kell figyelniük. Az itt élő vérszívók ugyanis csípéseik révén megbetegedéseket okozhatnak: ezek közül az egyik legveszélyesebb a szívférgesség, amely a kutyákat halálos veszéllyel fenyegeti!
„Számunkra is kiemelten fontos az állatvédelem témája, ezért törekszünk arra, hogy munkánkkal, szakmai tapasztalatainkkal segítséget nyújtsunk az állattartóknak, valamint a témát felkaroló szakmai és civil szervezeteknek, de mi magunk is számítunk tanácsaikra, javaslataikra” – mondta el a rendezvényen Zsigó Róbert a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára, aki hangsúlyozta, hogy az állatvédelem szerves része a kutyák egészségére való odafigyelés is.
„Szívügyünk a kutyák szívének egészsége, ezért az idei évtől kezdve a szívférgesség napján, május 10-én szeretnénk minden kutyást arra emlékeztetni, hogy a szúnyogok által terjesztett szívférgesség sok esetben halálos megbetegedés. Szeretnénk, hogy május 10-e az állatorvosi társadalom támogatásával a szívférgesség elleni küzdelem napjaként kerülhessen be a felelős állattartók és az állatorvosok kalendáriumába. Mivel ez a dátum erősen köthető a balatoni kutyás szezon kezdetéhez is, amelyet a gazdik nagy lelkesedéssel várnak, ezért ez a kezdeményezés a felelős és kulturált állattartást is szolgálja” – mondta el Dr. Aladics Balázs állategészségügyi szakember, aki magáról a szívférgességről is fontos információkat osztott meg.
„A szívféreg akár 30 cm hosszúra is megnő és 7-10 évig is élősködhet a kutya tüdejének nagyobb ereiben, ahol fejlődik, szaporodik és vándorol, súlyos egészségügyi problémákat okozva. A szívférgességgel az ember is megfertőződhet, de mivel a lárva nem tud teljesen féreggé fejlődni a szervezetünkben, a szívférgesség ránk nem jelent halálos veszélyt. Viszont a féreg lárvája bekerülhet a tüdőnkbe ahol gócos elváltozásokat okozhat, amelyek mellkasi röntgenvizsgálat alkalmával más problémának tűnhetnek” – tette hozzá a szakember.
Dr. Fekete Mónika kisállat klinikus szakállatorvos elmondta, hogy a szívférgesség Magyarországon az elmúlt 5-6 évben jelent meg. „A kutyák egészségének védelmében egyrészt a szívféreg fertőzés megelőzése fontos, másrészt a szívféreg terjesztéséért felelős szúnyogok csípéseinek megakadályozása. Nagyon fontos emellett az is, hogy évente szívférgesség szűrésre vigyük kutyánkat az állatorvoshoz, ahol megelőző kezelést is kap” – mondta el a szakember, aki azt is kiemelte, hogy mivel a vízpartokon a szúnyogok előfordulása gyakoribb, így például Szegeden vagy a Balaton partján is fokozottabb a veszély.
„Évről-évre egyre többen érkeznek négylábú kedvencükkel kikapcsolódni, nyaralni a Balaton-partra és a környező településekre, ezért tartottuk fontosnak elindítani a Kutyabarát Balaton kezdeményezést” – mondta el Fekete Tamás, a Balaton Turizmus Szövetség alelnöke.
„A Kutyabarát Balaton Élménykalauz segítségével például a Balatonnál kutyával is látogatható éttermekről, szállásokról, strandokról, turisztikai látnivalókról, állatorvosokról lehet tájékozódni. A térképet nyomtatott formában hamarosan már minden érdeklődő elérheti a balatoni turisztikai irodákban és a nagyobb városokban, de minden fontosabb információ megtalálható online is” – mondta el a Kutyabarát Balaton projekt alapítója, Sziládi-Kovács Tibor, aki figyelmeztetett arra is, hogy a magyar tengerhez látogatók a kellemes időtöltés közben se feledkezzenek meg a szúnyogok és a szívférgesség elleni védekezésről.