Társadalmunk, közösségeink egészségének biztos fokmérője, hogy megbecsüljük-e azokat, akik valamely képességük hiányossága miatt az egészségesek segítségére szorulnak – fogalmazott Zsigó Róbert államtitkár a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán szervezett eseményen, ahol arról volt szó, miként lehetne a vak és gyengénlátó emberek számára megismerhetővé tenni az élelmiszerbiztonsági információkat.

A vak és gyengénlátó embereknek is fontos, hogy vásárlásaikat önállóan, biztonságosan végezhessék. Ennek egyik feltétele például, hogy a látássérült emberek állat-egészségügyi/élelmiszer-biztonsági információkhoz jussanak egy-egy termék megvásárlásakor. Az élelmiszereken jelenleg még a termék neve sincs feltüntetve a vak emberek számára értelmezhető módon, így az önálló napi bevásárlás is megoldhatatlan feladat számukra.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

Az ősi kultúrákban és a hagyományos közösségekben a vak embereket sokszor megkülönböztetett figyelem és tisztelet övezte. Úgy gondolták, hogy az evilági dolgok észlelése helyett a jövendő és a túlvilági dolgok látásának adományát birtokolják – mondta a rendezvényen Zsigó Róbert. Mint fogalmazott, a szakemberek a gyengénlátók képviselőinek bevonásával azon dolgoznak, hogy kidolgozzák a vakok és gyengénlátók számára is olvasható élelmiszer-jelölés rendszerét.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

Erre egyelőre sem uniós, sem hazai jogszabály nincs. Az államtitkár bejelentette: hamarosan elkészül a NÉBIH vakok és gyengénlátók számára is elérhető honlapja. Ez nagyban megkönnyíti majd a hozzáférést az aktuális élelmiszer-biztonsági információkhoz.