A belföldi és az unióba irányuló baromfiszállítások is zavartalanul folyhatnak országszerte, miután az állategészségügyi hatóság május 24-én feloldotta az utolsó, magas patogenitású madárinfluenza miatt elrendelt Bács-Kiskun megyei korlátozást.
Az országos főállatorvos május 29-i határozata alapján megszűnt a baromfik zárt tartásának kötelezettsége is, azonban a zártan etetés és itatás a jövőben is kötelező.
Az utolsó korlátozás alatti területek feloldásával – az uniós és hazai jogszabályokban előírt feltételek teljesítése alapján – immár zavartalanul folyhatnak a belföldi és az unióba irányuló szállítások az ország teljes területéről.
Hazánk mentes státuszát a vonatkozó nemzetközi Kódex értelmében, 2017. augusztus 24-én nyeri vissza, így a jelenleg teljes importtilalmat alkalmazó úgynevezett harmadik országokba leghamarabb ekkor indulhatnak újra a szállítmányok. Annak érdekében, hogy ez mihamarabb megtörténhessen, az állategészségügyi hatóság folyamatosan tájékoztatja és tárgyal ezen kereskedelmi partner országok hatóságaival.
A 2017. május 29-én megjelent 5/2017-es országos főállatorvosi határozat értelmében megszűnt a baromfik zárt tartására vonatkozó országos rendelkezés. Fontos azonban, hogy az állományok be- és újratelepítésének részletes feltételeit tartalmazó 3/2017-es országos főállatorvosi határozat jelenleg is érvényes, így a baromfikat továbbra is zárt helyen kell etetni, itatni, valamint a takarmányt zárt helyen kell tárolni. Az előírás célja, hogy csökkenjen a vadmadaraktól való fertőződés lehetősége.
Madárinfluenza összefoglaló
2016. november 3. és 2017. április 21. között a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laboratóriuma összesen 240 baromfiállományban mutatta ki a magas patogenitású madárinfluenza H5N8 törzsének jelenlétét. A betegség Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy és Veszprém megyei állományokat érintett. Összesen 2,66 millió baromfit ártalmatlanítottak a kitörések következtében. A legnagyobb baromfiállomány-sűrűségű területen, Bács-Kiskun megyében, megelőző leölésekre is sor került, ami mintegy 600.000 állatot érintett.
A baromfiállományok mellett 200 vadmadárban (16 megye 50 településén), valamint 10 fogságban tartott madárban (5 tartási helyen) mutatta ki madárinfluenza vírusát a NÉBIH.