A kormány célja, hogy a családok asztalára kiváló minőségű, egészséges és biztonságos magyar élelmiszer kerüljön - mondta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) fővárosi laboratóriumában tartott sajtótájékoztatóján.
Zsigó Róbert emlékeztetett: az ünnepi időszak megnövekedett kereslete kiemelt figyelmet követel az élelmiszerlánc-biztonságért felelős hatóságtól is. Ezért idén is, mint általában Húsvét előtt, sor kerül a tavaszi szezonális ellenőrzésre.
Az államtitkár felhívta a figyelmet: a hatóság munkája mellett a tudatos vásárlói magatartás is elengedhetetlen. Fontos, hogy az üzleteken kívül csak legálisan működő piacokon vásároljunk. Emellett a kiszemelt árut nézze meg mindenki alaposan, például, hogy a tojás tiszta-e, ép-e. Ha a megvásárolt termék mégsem megfelelő, akkor panaszt lehet tenni szóban vagy írásban az üzletben - amit kötelesek kivizsgálni, de jelezni lehet a problémát a NÉBIH-nek is, akár az ingyenesen hívható zöld számon (80/263-244), vagy a hivatal nemrég indított mobil-applikációján.
Az utóbbi évek felméréseiből látható – fogalmazott Zsigó Róbert, hogy a magyar vásárlók számára egyre fontosabb, hogy megbízható termelőtől ellenőrzött, minőségi, hazai terméket vásárolhassanak. Éppen ezért az ellenőrzések során a szakemberek kiemelt figyelmet fordítanak a nyomonkövethetőség és a magyar eredetűként jelölt termékek származásának ellenőrzésére.
Pleva György, a NÉBIH Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóságának igazgatója kiemelte: a mostani szezonális ellenőrzés egy hagyományos ellenőrzéssorozat része, és lassú javulás tapasztalható az ellenőrzések során. Ezt mutatják a március 10-22. közötti vizsgálatok részeredményei is. A tapasztalatok szerint a különféle illegális tevékenységek visszaszorulóban vannak, de előfordul még mindig a fogyaszthatósági (szavatossági) idő lejárta utáni értékesítés.
Az igazgató közölte: a jelzett időpontban - március 10-22. között - az ellenőrzéseket elsősorban a megyei kormányhivatalok élelmiszerbiztonsági szakemberei végzik. A mostani részellenőrzés során, ami nem egészen két hetet ölel fel, összesen 1607 ellenőrzést végeztek el a szakemberek. Ennek során - a közreadott információk szerint - 314 ellenőrzést végeztek az élelmiszer-előállító helyeken (például: vágóhidakon, húskészítmény előállítóknál, tojáscsomagolóknál), 1192 ellenőrzés volt az élelmiszer-forgalmazásban és 101 esetben vontak vizsgálat alá állatszállítmányokat.
A feltárt szabálytalanságok miatt 47-szer figyelmeztetést, 49 esetben pedig bírságot alkalmaztak szankcióként az ellenőrök. Az utóbbi esetben 3,313 millió forint bírságot szabtak ki; az élelmiszervállalkozás tevékenységének korlátozására mindössze 4 esetben volt szükség. A különböző létesítmények ellenőrzésekor higiéniai hiányosságokat az összes ellenőrzés 2,6 százalékában állapítottak meg. Ez az arány a múlt évben 5,4 százalék volt. A nyomonkövethetőségi hiányosság aránya a mostani ellenőrzésnél 1,4, a múlt évben 2,4 százalék volt. A termékek minőségével és összetételével kapcsolatos kifogások aránya most 3,5 százalék, míg a múlt évben 3,0 százalék volt.
Az ellenőrzések alkalmával megvizsgált 12 852 magyar és külföldi élelmiszer tételből 201 tételt (az ellenőrzött tételek számának 1,6 százaléka) kellett kivonni a forgalomból. Ez 7,9 tonna mennyiséget jelent, melynek értéke több, mint 1,5 millió forint volt. Az élelmiszerek forgalomból történő kivonásának okai között szerepel például az ismeretlen eredet (az összes vizsgálat alá vont tételek 0,8 százalékában), a fogyaszthatósági, illetve minőség-megőrzési idő lejárta (az esetek 0,4 százalékában), továbbá a jelölési hiba (az esetek 0,05 százalékában).
A pácolt, füstölt, nyers vagy főtt húskészítmények esetében (idetartozik a sonka is) a forgalomból kivont tételek aránya az összes vizsgálat alá vont tétel 1 százaléka volt, leginkább a fogyaszthatósági, illetve minőség-megőrzési idő lejárta miatt. A tojás esetében a vizsgált tételeknél nem állapított meg a hatóság hiányosságot, így nem történt forgalomból való kivonás.