A 2010-2014 kormányzati ciklus kiemelt céljai között szerepelt a hazai élelmiszerlánc-biztonság felügyeleti rendszerének átalakítása, megerősítése. A Kormány vállalásainak megfelelően – a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) megalapításával – már a termőföldtől az asztalig ellenőrzi a magyar élelmiszer-ellátást, s nem csupán egy ellenőrző hatóságot működtet, hanem fogyasztóbarát, az emberek szavára figyelő hivatalt. Létrejött az élelmiszer-biztonsági zöld szám, ahol mindenki megteheti bejelentéseit, melyekkel segítik a hatóság munkáját, egyben a hazai élelmiszer-biztonságot szolgálja.

Az élelmiszerlánc felügyeleti díj bevezetésével lehetővé vált, hogy az élelmiszerlánc-biztonsági felügyeleti rendszer stabil keretek között, zavartalanul működjön, számos fejlesztés valósuljon meg a rendszer valamennyi szintjén.

Az élelmiszerlánc-biztonságot erősítő minisztériumi változtatások eredményeként a hatóság a jogszabályok teljes szigorával sújt le az elkövetőkre. Az új rendszer eredményességét igazolja, hogy az elmúlt évek külföldi élelmiszerbiztonsági botrányai nem gyűrűztek be Magyarországra. Egy független gazdaságkutató cég által készített tanulmány szerint is hazánk a globális élelmezésbiztonsági ranglistán előkelő helyén és a hét közép- és kelet-európai ország között vezető helyen szerepelt.

A feketegazdaság elleni küzdelem az egész agrárium területén kiemelt figyelmet kapott, mivel a feketegazdaság és feketekereskedelem élelmiszer-biztonsági szempontból is kiemelt kockázatot jelent. Ennek megfelelően a NÉBIH szervezetén belül országos hatáskörrel  megalakult a  Kiemelt Ügyek Igazgatósága (KÜI), mely a  társhatóságokkal (NAV, rendőrség) szorosan együttműködve ellenőriz és jár el a nagyobb jelentőségű ügyekben. A KÜI megalakulása óta 8,5 milliárd Ft áfa összegű adóelkerülést tárt fel.

Tekintve, hogy az ellenzék az elmúlt négy évben – hasonlóan a 8 éves kormányzásukhoz – érdemben nem járult hozzá az élelmiszerbiztonság növeléséhez, jó lenne, ha a jövőben sem törekedne arra, hogy ezt, a mindannyiunk számára fontos területet átpolitizálja és napi politikai hangulatkeltésre használja.

Ezért kérünk mindenkit,  hogy amennyiben visszaélést tapasztal, hívja az élelmiszer-biztonsági zöld számot (06 80/263-244) és tegye meg bejelentését, ezzel is segítve a hatóság munkáját.