Az elmúlt években átértékelődött az erdők szerepe: kiemelten fontos szemponttá vált, hogy erdeink a köz javát szolgálják, enyhítsék a klímaváltozás hatásait, rekreációs lehetőségeket nyújtsanak, és tanítsák gyermekeinket, unokáinkat a környezettudatos gondolkodásra – hangsúlyozta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár az alsóperei Nádasdy Arborétumban, az új kereszt avatásán.

Az alsóperei Nádasdy Arborétum területének kezelését az 1960-as években vette át a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. Számtalan fejlesztést, és beruházást megvalósítottak az elmúlt években:. új vadászház épült, több emlékmű is helyet kapott, a parkot pedig folyamatosan újítják.

Fotó: Kovács Bálint

A társaság 2013-ban az arborétum legmagasabb pontján állította fel a 8 méter magas Magyarság Keresztjét. Az időjárás viszontagságai miatt korhadásnak indult emlékmű helyett a százéves szomorú jubileum alkalmából új keresztet állítottak.

Fotó: Kovács Bálint

Az agrártárca helyettes államtitkára elmondta: ezek a valódi gesztusok nemzeti értékeinket gyarapítják, és összekötnek minket, éljünk a határ bármelyik oldalán. Egyesítik céljainkat legyünk akár fiatalok vagy idősek, helybéliek vagy távolról érkezett természetjárók. Minket, magyarokat összekötnek közös gyökereink: anyanyelvünk, történelmünk, hitünk és kultúránk, de mindezek mellett összekötnek erdeink is. Emlékeztessen ez a kereszt minden erre járót nemzeti értékeink, köztük az erdők közös megóvásának szükségességére.

Fotó: Kovács Bálint

Szentpéteri Sándor kiemelte: amikor az erdők védelméről beszélünk, akkor ennek a páratlan nemzeti vagyonnak a megőrzéséről és gyarapításáról is beszélünk. Az Agrárminisztérium irányítása alá tartozó állami erdőgazdaságok az ország legnagyobb ökotursztikai infrastruktúráját kezelik és működtetik, beleértve kilátókat, erdei szálláshelyeket, látogatóközpontokat, erdei iskolákat, tanösvényeket, kisvasutakat, séta-, kerékpár- és lovagló utakat. Az állami erdőgazdaságok évente mintegy 4 milliárd forintot fordítanak ennek működtetésére és fenntartására, miközben jelenleg is mintegy 22 milliárd forint értékben folynak az állami erdőkben ökoturisztikai fejlesztések.