A tejtermelőknek nyújtott kivételes alkalmazkodási támogatás keretében kifizetett 6 milliárd forint része annak az intézkedés sorozatnak, amelyet a Kormány az elmúlt két évben hajtott végre a tejpiaci válsághelyzet kezelése érdekében.

A 2015. évi orosz embargó bevezetése rendkívüli piaci zavarokat idézett elő az európai agrárpiacokon, különösen a tej és tejtermékek piacán. A tagállamok kérésére az Európai Bizottság több válságkezelő intézkedést is megvalósított, amelyek között 2016-ban egy 500 millió eurós rendkívüli tejtámogatás is szerepelt. Ebből a keretből Magyarország 3 milliárd forinttal részesült, amely a nemzeti kiegészítéssel, valamint a hozzá  kapcsolódó csekély összegű támogatással 9,0 milliárd forintot jelentett az ágazat részére.

Mivel a válságintézkedések nem hozták meg a kívánt eredményt, a rendkívüli tejtámogatást követően az Európai Bizottság 2016 nyarán döntött egy újabb 350 millió eurós támogatási konstrukcióról, amelyből Magyarország – arányosan kiemelkedő mértékben – 9,5 millió euró (mintegy 3 milliárd forint) összegben részesült.  A Kormány – élve a 100%-os  nemzeti kiegészítés lehetőségével – további 3 milliárd forint forrást biztosított. A kivételes alkalmazkodási támogatás jelentőségét növeli, hogy nem kapcsolódik semmilyen termelés, vagy állomány csökkentési programhoz, hanem a tejtermelés szinten tartását teszi lehetővé.

1.261 tejtermelő összesen mintegy 160.000 tejhasznú tehénre nyújtott be kifizetési kérelmet, ami a jelenlegi szarvasmarha állomány mintegy háromnegyed részét érinti. A kifizetéseket a Magyar Államkincstár az uniós jogszabályban előírt határidőnél csaknem egy hónappal korábban teljesítette.