A Hungerit Zrt. versenyképességét javítja a mintegy 1,7 milliárd forintos beruházással elkészült új élőállat-fogadó és -beszállító rendszer, amelyet Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár adott át a baromfiipari cégnél Szentesen.

Az agrárgazdaságért felelős államtitkár hangsúlyozta, a több mint 1500 dolgozót foglalkoztató és közvetve az integráción, illetve beszállítókon keresztül ugyanennyi embernek munkát adó Hungerit Zrt.-nél megvalósult beruházás jól illeszkedik a kormányzat agrárstratégiájába. A 45 milliárd forintos éves árbevételű, magyar tulajdonú vállalkozás a térség legnagyobb munkaadója, magas hozzáadott értékű, feldolgozott termékeket állít elő, és az integráció révén javítja a vidéki foglalkoztatást és kisebb vállalkozások számára is megteremti a piacra jutás feltételeit – tudatta Czerván György.

Az országban egyedülálló, az állatjóléti és állatvédelmi előírásoknak maximálisan megfelelő rendszer kialakítását 250 millió forint uniós és kormányzati támogatás segítette - mondta Magyar József, a Hungerit Zrt. elnök-vezérigazgatója az ünnepségen. A csirke- és a víziszárnyas-fogadó rendszer próbaüzeme szeptemberben indult el. Az első tapasztalatok szerint a beruházásnak köszönhetően 20 százalékkal csökkent a csirkeszárny- és 7-8 százalékkal a csirkecomb-sérülések aránya - közölte a szakember.

Az elnök-vezérigazgató elmondta, a fejlesztés másfél évvel ezelőtt kezdődött el. Külön nehézséget jelentett, hogy nemcsak a gyáron belül kellett átszervezni a munkát, hanem az élőáru felrakását végző telephelyeken is, úgy, hogy közben a termelés folyamatos volt. Czerván György közölte, jó esély van arra, hogy az agrárexport idén is meghaladja a 8 milliárd eurót, ezzel az ágazat adja a külkereskedelmi aktívum felét.

A kormányzat az új uniós költségvetési ciklusban 300 milliárd forinttal támogatja majd az élelmiszeripari beruházásokat, és a brüsszeli tárgyalások során szeretné elérni, hogy ezekhez a forrásokhoz a nagyvállalatok is hozzáférhessenek – mondta az államtitkár. A nemzeti költségvetésből jövőre 32-33 milliárd forint jut kifejezetten az állattenyésztés fejlesztésére, ebből a korábbi éveknél többet, mintegy 11 milliárd forintot fordítanak majd baromfi állatjóléti támogatásokra – közölte Czerván György.