A mezőgazdaság előtt álló egyik legnagyobb kihívás az agrártársadalom elöregedése, miközben jelentős a munkanélküliség a fiatalok körében, főleg a vidéki térségekben – hangsúlyozta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár pénteken Palermóban, az Euro-Mediterrán Mezőgazdasági Konferencián.

2014. június 28-án rendezte Palermóban az olasz EU-elnökség a második Euro-Mediterrán Mezőgazdasági Konferenciát. Az elsőt 11 évvel ezelőtt, Velencében tartotta az akkori olasz EU elnökség. A mezőgazdasági kutatás-fejlesztési együttműködést és a fiatal generáció mezőgazdasági szerepvállalását fókuszba állító konferencián 27 ország delegációja vett részt, az Európai Unióból és a mediterrán térség országaiból. A rendezvény és a választott téma fontosságát jelzi, hogy jelen volt 10 miniszter, több országból pedig államtitkár vezette a delegációt. Az EU tagállamok és a mediterrán térség országainak delegációvezetői mellett a konferencián részt vett és beszédet mondott José Graziano Da Silva, a FAO főigazgatója, valamint Jerzy Plewa, az Európai Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési főigazgatója.

Fotó: FM

A konferencián Magyarországot Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár képviselte. Beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a mezőgazdaság előtt álló egyik legnagyobb kihívás az agrártársadalom elöregedése, miközben jelentős a munkanélküliség a fiatalok körében, főleg a vidéki térségekben. Elmondta, hogy a 35 év alatti gazdák aránya Magyarországon is nagyon alacsony, mindössze 7,6%, míg az 55. életévet betöltött gazdálkodók aránya megközelíti az 55%-ot. Az államtitkár ismertette az EU Közös Agrárpolitika keretében, valamint nemzeti hatáskörben tett fontosabb intézkedéseket a magyarországi fiatal gazdák támogatása, a mezőgazdasági generációváltás elősegítése érdekében. Hozzátette, hogy politikai síkon Magyarország szorgalmazza a Barcelonai Folyamat keretében létrejött Euro-Mediterrán Kutatási Együttműködési Monitoring Bizottság tevékenységének erősítését, ennek érdekében aktív lépésekre is készek vagyunk a nemzetközi agrár K+F együttműködés előmozdításában. Czerván György felajánlotta, hogy Magyarország szívesen vállal közvetítő, koordináló szerepet a mezőgazdasági kutatás-fejlesztés terén a Felsőfokú Mediterrán Agronómiai Tanulmányok Nemzetközi Központja (CIHEAM) és a Visegrádi Országok csoportja között is.

A konferencián résztvevő delegációk elfogadtak egy zárónyilatkozatot, amelyben konkrét feladatokat határoznak meg a tagországok, a nemzetközi szervezetek és az EU számára. A Nyilatkozat sürgeti az egyes országokat, hogy tekintsék a mezőgazdaságot, a fenntartható vidékfejlesztést, a mezőgazdasági innovációt a fejlesztési stratégiáik alappilléreiként; tegyenek kezdeményezéseket munkahelyek létrehozásának megerősítésére és a tudományos kutatási eredmények gyakorlati alkalmazására az agrár-élelmiszeripari szektorban, erősítsék meg a tudástranszfer céljait szolgáló hálózatokat. A nyilatkozat kéri az Európai Uniót, hogy továbbra is vállaljon kötelezettséget a vidéki területek fejlesztése, a mezőgazdaság és családi gazdálkodás, a klímatudatos mezőgazdaság és élelmezésbiztonság megteremtése érdekében. A nemzetközi szervezetek pedig a rendelkezésükre álló eszközökkel segítsék az egyes szereplők közötti jobb koordinációt.