Emelkedő kereslet és növekvő felvásárlási árak jellemzik a sertéspiacot, és ez az elmúlt évek európai szintű ágazati válsága után igen jó hír – mondta az agrárgazdaságért felelős államtitkár a Merre tovább sertéságazat? című konferencia nyitó előadásán, Budapesten.

Czerván György hozzátette, a sertéságazat súlya igen jelentős a hazai agráriumon belül, hiszen a teljes kibocsátás mintegy tíz százalékát teszi ki.

Fotó: FM

Lassan magára találni látszik a sertéspiac, holott az elmúlt években meglehetősen hektikusan alakult a hazai termelés. Czerván György előadásában elmondta, uniós csatlakozásunktól 2011-ig folyamatosan csökkent az állomány, ezután a sertésstratégiának köszönhetően a csökkenés megállt, sőt némi létszámnövekedés is volt. Az elmúlt két év, egész Európát sújtó sertéspiaci válsága miatt ismét esett az állomány, most a harmadik országok (Kína, Hong Kong, Dél Korea, Japán) piacainak vásárlásai miatt újra növekedés tapasztalható az ágazatban. Ez meglátszik az árakon is, hiszen az élő sertés termelői ára ismét növekszik, jelenleg 400 forint körül van, amely nyereséges termelést tesz lehetővé.

A hazai ágazat versenyképességét alapvetően határozza meg a termelés hatékonysága. Mivel a sertéstenyésztés közvetlen uniós forrásokkal nem támogatható, a szaktárca a nemzeti költségvetés segítségével próbálja a versenyképességét segíteni. „Korábban is létezett a hízósertés állatjóléti támogatás, néhány éve bevezettük a tenyészkoca állatjóléti támogatást és ehhez az unió által engedélyezett legnagyobb összeget párosítottuk. 2011-ben ezeken a jogcímeken még hatmilliárd forintot fizettünk ki, ezt 2018-ra 18 milliárdra sikerült megemelni. További egymilliárd forintot költ a tárca a sertéságazat stratégiai céljainak támogatására – ilyen például a piaci információs rendszer működtetése, a sertéshús-fogyasztási kampányok támogatása, vagy a Kiváló Minőségű Magyar Sertéshús védjegy finanszírozása.” – mondta Czerván György a konferencián. Hozzátette, állatbetegségek megelőzésére, állati hullák ártalmatlanítására és tenyésztés-szervezésére is ad támogatást a Földművelésügyi Minisztérium. Segítette az ágazatot az ÁFA-csökkentés is, ami immáron az egész sertés termékpályára kiterjed.

A jövő feladatairól szólva Czerván György más célok mellett kiemelte a termelékenység további fejlesztését, a termékpálya szervezettségének javítását, a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerek továbbfejlesztését, az élelmiszer-feldolgozás hatékonyságának javítását és a kiszámítható és hatékony támogatáspolitikai eszközök biztosítását.