A környezetvédelem, valamint a helyi térségek jövőjének biztosítása a kor legnagyobb kihívásai közé tartozik vidéken. E kettős célt együttesen szolgálja a natúrparkok létrehozása – fogalmazott Czerván György a „Natúrpark a Tápió-vidéken” konferencia megnyitóján, Nagykátán.
Az agrárgazdaságért felelős államtitkár a rendezvényen elmondta, ahhoz, hogy a vidéki életminőség javuljon, ahhoz az ott élő embernek jövőképet és biztos megélhetést kell adni. Ezt szolgálja számos vidékfejlesztési elképzelés, köztük a natúrpatkok létrehozása. Ezek ugyanis alapvetően nem természetvédelmi egységek, sokkal inkább olyan, természeti és kulturális értékekben, látnivalókban gazdag kirándulóhelyek, amelyek az oda látogatók pihenését, kikapcsolódását szolgálják. Erre épülhet az a hálózat, amely a szállásadáson, vendéglátáson, turisztikai szolgáltatásokon keresztül megélhetést ad a helyben élőknek.
Tőlünk nyugatabbra egyfajta divat a natúrparkok létrehozása, idehaza alig néhány ilyen működik. 2020-ra azonban már mintegy húsz magyarországi natúrpark létrehozását tervezik, nem közömbös tehát, hogy ebben a versenyben ki fut be előbb. A létrehozandó Tápió Natúrparkkal kapcsolatban Czerván György így fogalmazott:
"Ha turisztikai szempontból nézzük térségünket, nincsen ugyan világörökségünk vagy kiemelkedő turisztikai attrakciónk, de van számos színes, értékes mozaik, ami megnyerő lehet az ide látogatóknak, ha azt gondosan összeépítjük. Vannak védett területeink, szép tájaink, fürdőink, vendéglátóink, gazdag történelmi hagyatékunk a szkíta aranyszarvastól a tavaszi hadjáratig, vannak kiválóságaink, akiket egy ország ismer Kincsemtől egészen Juhász Rolandig.”
A Tápió Natúrpark létrehozásának előzetes munkái évek óta folynak. Jelenleg készül az az a szakmai háttértanulmány, amelynek alapján a földművelésügyi miniszter dönt majd a cím odaítéléséről. Ha minden a helyiek számításai szerint zajlik majd, jövő tavasszal létrejöhet Magyarország legújabb natúrparkja.