A Földművelésügyi Minisztérium a 65/2016. (IX. 21.) FM rendelettel több olyan jogszabály-módosítást hajtott végre, amelyek az idei év kedvezőtlen időjárási jelenségeiből fakadó termelői károk kezelésére érdemi választ adnak.

A 27/2014. (XI. 25.) FM rendelet szerinti agrárkár-enyhítési rendszert érintő módosítással az FM célja az, hogy a károsult gazdák, az uniós szabályokkal összhangban, az eddigiektől is könnyebben juthassanak az igazolt káraik után kárenyhítő juttatáshoz. A korábbiakban az üzemi szintű hozamérték-csökkenés (~bevételkiesés) 30%-os korlátját szállította le az FM 15%-ra, most magának a hozamérték-csökkenésnek a számítási módját is korrigálta a termelők számára kedvező módon: a 15%-os támogatási feltétel szempontjából az egyes növénykultúrák hozamérték-többletét nem kell negatív előjellel beszámítani, így a károsultak könnyebben átléphetik e küszöböt.

Ugyancsak kedvező változás, hogy a károsodott szántóföldi növények esetében – különösen a csökkenő energiaköltségek miatt – lehetőség nyílt a be nem takarítás miatti költségmegtakarítás tonnánkénti összegét 1.047 forinttal csökkenteni, amely közel ezen összeggel megegyező többletkifizetést tesz lehetővé. A pozitív változások már a 2016. kárenyhítési évre, a november 30-ig benyújtott kárenyhítő juttatás iránti kérelmeknél is alkalmazandók.

Az idei év jelentős tavaszi fagykárai és jégesőkárai okán kibővítésre került továbbá azon települések listája is, amelyen ültetvénnyel és gyümölcsössel gazdálkodó termelők kamat- és költségmentes hitelben részesülhetnek. A lista immáron 908 településre bővült, így többek között a Balaton-felvidék összes károsodott, szőlő- és bortermeléssel érintett településén is elérhető a „nulla százalékos” hitel. A 2016. november 30-ig megkötött hitelszerződéssel rendelkező termelők vehetik igénybe a kamat- és költségmentes hitelt a 77/2015. (XII. 1.) FM rendelet alapján.