A Földművelésügyi Minisztérium 2015-ben elindított Eredetvédelmi Programjának célja, hogy az agrárgazdaság területén a termelői közösségek egyre több földrajzi árujelzős termékre nyújtsanak be oltalom iránti kérelmet – hangsúlyozta Gál Péter, a Földművelésügyi Minisztérium eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára az Eredetvédelem a termelők szolgálatában című konferencián tartott előadásában.
A 78. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár keretében megrendezett eseményen a helyettes államtitkár arról is beszámolt, hogy a Program indítása óta eddig eltelt két és fél év során összesen 15 új földrajzi árujelző oltalmát kérelmezték a termelői közösségek. Ezek között megtalálható bor, élelmiszer és szeszes ital is. A munka tovább folytatódik, az ősz folyamán további kérelmek beérkezésével számol a minisztérium.
Az agrártárca által elindított Eredetvédelmi Program célja, hogy a földrajzi árujelzők védelmén keresztül biztosítson új lehetőségeket a hagyományos, jó hírű termékeket előállító termelői közösségek részére. Az oltalom célja, hogy a termékek nevei megtartsák értéküket és több generáción át segítsék a vidéki termelői közösségek boldogulását. Földrajzi árujelzőink kulturális örökségünk részét képezik. Motivációnk, hogy általuk olyan egyedi, nem reprodukálható eszközt biztosítsunk a termelők számára, amellyel az éles piaci versenyben hitelesen meg tudják különböztetni termékeiket, és érvényesíteni tudják a minőségi többletet.
Az Eredetvédelmi Program célja kettős: egyrészt az oltalom alatt lévő földrajzi árujelzők számának növelése, másrészt pedig a már meglévő földrajzi árujelzőkben rejlő lehetőségek jobb kihasználása. Az első célkitűzés keretében elsősorban a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek kerülnek előtérbe, hiszen itt a Program indítását megelőzően mindössze 13 ilyen nevünk állt oltalom alatt.
A Program második célkitűzése a már meglévő földrajzi árujelzőkben rejlő lehetőségek jobb kihasználása. Ez magában foglalja a névhasználati szabályokat rögzítő termékleírások felülvizsgálatát, a földrajzi árujelzők piaci pozicionálásához igazítását, valamint az eredetvédelmi rendszerekről és a földrajzi árujelzős termékekről szóló tájékoztatást.
A fentiek elérése érdekében célunk, hogy az Eredetvédelemért felelős Helyettes Államtitkárság a francia eredetvédelmi intézet (INAO) mintájára erős tudásbázissá váljon, és aktívan segítse a termelői közösségeket értékteremtő munkájukban.
A Földművelésügyi Minisztérium Eredetvédelmi Program standján a látogatók további információkat szerezhetnek az eredetvédelem szerepéről és jelentőségéről.