A rendkívül komplex agrártámogatási rendszerünk vagy az élelmiszertermelésben alapelvként működő nyomonkövetés sem lenne képes az információtechnológia általános alkalmazása nélkül működni, ezért összességében mind egyéni, mind közösségi szinten érdemes ezekbe a technológiákba fektetni - mondta Feldman Zsolt a Precíziós gazdálkodás és digitális trendek a mezőgazdaságban (PreGa) elnevezésű szakmai konferencián.

Az agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár kiemelte: folyamatosan bővül az elektronizálással érintett támogatási jogcímek köre, tehát komoly ösztönzőt jelentenek az informatikai eszközök mind erősebb használatára.

Feldman Zsolt hangsúlyozta: az elektronizálás és az informatikai rendszerek alkalmazása tovább erősödik részben az európai uniós elvárások miatt, részben a gazdálkodók és a kormányzati működés könnyítése érdekében. A korszerű informatikai megoldások akadálytalan információáramlást tesznek lehetővé az élelmiszergazdaság valamennyi szereplője között. Továbbá gyorsabb, átláthatóbb és könnyen feldolgozható adatokat biztosítanak a piaci folyamatokról és fejleményekről, a fogyasztó számára pedig az élelmiszeripari termékek összetevőiről, gyártási módjáról, származásáról, útjáról.

A magyar mezőgazdaság termelékenységének fejlesztése terén - különösen, ha összevetjük azt a régi európai uniós tagállamok jelenlegi teljesítményével - még mindig komoly feladataink vannak. A XXI. században az információtechnológia révén óriási fejlődési kiugrásokat láthattunk a világ számos országában és gazdasági szektorában, akkor nem lehet kérdés, hogy ez a technológia a magyar agrárium számára egy olyan lehetőség, amivel akár évtizedes lemaradásokat is képesek lehetünk a korábbinál sokkal gyorsabb léptékben ledolgozni - mondta a helyettes államtitkár.

A termelékenység növeléséhez az információs technológiák jelentősen hozzájárulnak. A precíziós gazdálkodás eszközeivel, a vállalat- és termelésirányítási rendszerek, integrációs technológiák alkalmazásával csökkenthetőek a gazdálkodók kiadásai, az erőforrás-felhasználás hatékonysága javulhat (víz, energia, üzemanyag, műtrágya, stb.), ami a fenntartható fejlődés szempontjából is megfelel a környezeti elvárásoknak és elősegíti a minőségi termelést.

Az előrelépés fő feltétele pedig, hogy gazdálkodóink birtokában legyenek azoknak a komplex, termelésen túlmutató ismereteknek, amelyek ezek alkalmazásához nélkülözhetetlenek – fogalmazott a helyettes államtitkár.