A kormány több oldalról támogatja a családokat, számos összehangolt társadalmi felzárkózást segítő program indult el tavaly év végén, amelynek részleteit a „Legyen jobb a gyermekeknek!” Nemzeti Stratégia Értékelő Bizottság február 22-ei ülésén vitatták meg a résztvevők. A bizottság tagjai egyeztetést folytattak többek között az Integrált térségi gyerekprogramokat támogató kiemelt projektről és a közel jövőben várható új európai uniós finanszírozású programokról is.

Czibere Károly, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért államtitkára beszédében hangsúlyozta, fontos az uniós finanszírozású felzárkózási programok rendszerbe illesztése, és hosszú távú finanszírozásuk megoldása a fenntartható fejlődés érdekében. Az elmúlt évek felzárkózási intézkedéseit összegezve elmondta, az öt éve elfogadott Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia eredményei már látszódnak, ezeket pedig az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének (FRA) legfrissebb jelentése is elismeri.

Az államtitkár kiemelte, a gyerekeknek biztosítani kell minden olyan szolgáltatást, amely testi, lelki, szellemi és erkölcsi fejlődésüket segíti, és hozzájárul ahhoz, hogy anyagi, jövedelmi okok miatt ne kelljen kiemelni gyermeket a családból. Ilyen szolgáltatás például a Biztos Kezdet Gyerekház, amely három év alatti gyerekeknek és szüleiknek nyújt segítséget, valamint a tanoda program, amely az egyik legsikeresebb felzárkózási programja a kormánynak.

A 15 milliárd forint összértékű integrált térségi gyermekprogramokat támogató pályázat a helyi igényekre és szükségletekre reagál, fókuszában a gyermekszegénység visszaszorítása, a szegény családban élő gyermekek és a tartós rászorultságban élők számának csökkentése áll. A tanácskozáson elhangzott, hogy a pályázaton az ország 31 leghátrányosabb helyzetű járásának gyermekjóléti központjai, és az azokat fenntartó önkormányzatok vehetnek részt.

A kormány elkötelezett a gyermekek szünidei étkeztetésének biztosításában, és külön figyelmet szentel a rászoruló gyermekek megsegítésére. 2016. január 1-jétől a települési önkormányzatoknak kötelező feladatként kell biztosítaniuk a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek ingyenes étkeztetését minden iskolai szünetben. 2017 elején a kormány megvizsgálta a kibővített szünidei étkeztetés eredményeit. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egyeztetést kezdeményezett az önkormányzatokkal a tapasztalatok összegzésére.

Az államtitkár kitért arra is, hogy emelkedik a szociális ágazati dolgozók anyagi megbecsülése. A következő két évben további 33 százalékos béremelés lesz a szociális ágazatban, így 2013-hoz képest 2018-ra 62 százalékkal emelkednek a bérek. Az átlagbér a 2013. év végi 144 ezer forintról tavaly év végére 175 ezer forintra emelkedett, ami 22 százalékos növekedés. 2017-ben és 2018-ban további 33 százalékkal emelkedik az átlagbér, 2017 végére 208 ezer, 2018 végére 233 ezer forintra.