A kormány több oldalról támogatja a családokat, számos összehangolt társadalmi felzárkózást segítő intézkedés indult a közelmúltban, amelynek részleteit a „Legyen jobb a gyermekeknek!” Nemzeti Stratégia Értékelő Bizottság június 10-i ülésén vitatták meg a résztvevők. Hazai és uniós finanszírozású programokról, a Családi otthonteremtési kedvezményről, valamint az Egyenlő esélyt a gyermekeknek című jelentésről egyeztettek a bizottság tagjai.
Czibere Károly, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért államtitkára az elmúlt évek felzárkózási intézkedéseit összegezve elmondta, az öt éve elfogadott Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia eredményei látszódnak, a jövedelmi szegénység 68-ról 63 százalékra, az úgynevezett munkaszegénységi ráta 43-ról 27 százalékra, a deprivációs ráta pedig 78-ról 68 százalékra mérséklődött. A következő időszak felzárkózási programjait az elmúlt években lezajlott intézkedéseinek tapasztalatai alapján tervezik meg az államtitkárságon.
Az államtitkár emlékeztetette rá a bizottság tagjait, hogy a kormány kiterjesztette az ingyenes gyermekétkeztetést, mind év közben, mind pedig a tanítási szünetekben. Már nem csupán a nyári, hanem mindegyik szünidőben egyszeri meleg ételt kapnak a hátrányos helyzetű gyermekek.
A 15 milliárd forint összértékű integrált térségi gyermekprogramokat támogató pályázat a helyi igényekre és szükségletekre reagál, fókuszában a gyermekszegénység visszaszorítása, a szegény családban élő gyermekek és a tartós rászorultságban élők számának csökkentése áll. A tanácskozáson elhangzott, hogy a pályázaton az ország 31 leghátrányosabb helyzetű járásának gyermekjóléti központjai, és az azokat fenntartó önkormányzatok vehetnek részt. A nyertes pályázók 350 és 500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásban részesülnek.
A bizottsági ülésén szó volt továbbá arról is, hogy hazai forrásból 151 millió forintos program indult, melynek célja, hogy minél több roma lány folytassa a tanulmányait a nyolc általános iskolai osztály elvégzése után. A pályázaton 26 olyan egyházi, szociális szolgáltató, és civil szervezet nyert, melyeknek jó a kapcsolata az adott település közösségével, másrészt tapasztalatuk van abban, hogy miként lehet bevonni egy ilyen programba a roma lányokat, hogyan lehet meggyőzni ennek hasznáról a családokat.
A „Legyen jobb a gyermekeknek!” Nemzeti Stratégia célja, hogy csökkentse a szegény családban felnövekvő gyermekek arányát, felszámolja azokat a mechanizmusokat, amelyek újratermelik a szegénységet és a szociális kirekesztést.