A rehabilitációs foglalkoztatáshoz jövőre 34,3 milliárd forintos támogatást nyújt pályázati úton az Emberi Erőforrások Minisztériuma, 5,3 milliárd forinttal többet az idei összegnél - közölte a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.
Czibere Károly elmondta, az idén már 30 ezernél több megváltozott munkaképességű ember számára tudnak "védett körülmények között" munkát adni. Hozzátette: közülük 7 ezernél többen úgynevezett tranzitfoglalkoztatásban vesznek részt, amelynek a célja az, hogy - felkészítés után - ki tudjanak lépni a nyílt munkaerőpiacra.
Emlékeztetett arra, hogy a kormány 2012-ben átalakította a rehabilitációs foglalkoztatás rendszerét és akkortól egy új finanszírozási rendszer lépett életbe. Ebben a munkáltatók többféle ösztönzést kapnak arra, hogy fogyatékossággal élő, megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztassanak.
Az államtitkár közölte, az új rendszer hatására az elmúlt években csaknem a kétszeresére, 80 ezerre növekedett a valamilyen foglalkoztatási formában részt vevő megváltozott munkaképességű embereknek a száma.
A kormány elkötelezett abban, hogy a bértámogatásra épülő foglalkoztatással a fogyatékossággal élő emberek számára lehetőséget adjon a képességüknek, tehetségüknek megfelelő munkára - hangoztatta.
Jelezte ugyanakkor, a kormányzatban előkészítő munka folyik arról, hogyan finomítsák tovább a finanszírozás és a jogi szabályozás rendszerét.
A sajtótájékoztatón Tapolczai Gergely fideszes parlamenti képviselő azt közölte: a november 1-jén hatályba lépő új közbeszerzési törvényhez "történelmi jelentőségű" módosító indítványt nyújtottak be, amelynek lényege, hogy mentesül a törvény hatálya alól az uniós értékhatárig a védett munkahelyeken, megváltozott munkaképességű emberek által előállított áruk vagy szolgáltatások beszerzése.
Ez azért is jelentős lépés - fűzte hozzá - mert az európai fogyatékosságügyi stratégia célul tűzte ki, hogy 2018-ra a fogyatékos személyek foglalkoztatása elérje a 75 százalékos szintet.
Közölte, ez az adminisztratív segítség nagyban elősegítheti majd a megváltozott munkaképességű személyeket foglalkoztató cégeknél gyártott áruk értékesítését.
A sajtótájékoztatónak helyt adó Újbuda Prizma Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője, Lőrincz Gergely azt mondta, idén már 189 megváltozott munkaképességű ember dolgozik az önkormányzati intézménynél, és reményét fejezte ki, hogy a törvénymódosítás után több megrendelést kapnak és még több embernek adhatnak munkát.