A Társadalmi Felzárkózási és Cigányügyi Tárcaközi Bizottság őszi ülésén a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia II. végrehajtásának a 2018-2020. évekre szóló kormányzati intézkedési tervének előkészítéséről, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét Programjáról valamint helyi felzárkózási kezdeményezéseket összefogó Roma Platform pályázatáról tárgyaltak a résztvevők.
Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára köszöntőjében ismertette az elmúlt hónapok legfontosabb felzárkózási intézkedéseit, megemlítve többek között a lakhatási körülményeket javító komplex telepprogramot, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében elindult Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Programot, amelynek keretében élelmiszercsomagot kapnak rászorulók.
Az államtitkár emlékeztetett rá, hogy az idén már 275 tanoda kezdte meg a tanévet országszerte, és 2019. január 1-jétől már hazai költségvetési forrásból fogják folytatni a tanodai munkát, ezzel is bizonyítva azt, hogy a kormány elkötelezett a tanodák hosszútávú működtetése mellett. Czibere Károly elmondta, a kormány 110 millió forintos hazai forrásból hirdette meg az idén a Kollégium Plusz modellprogramot komplex hátránykompenzáció céllal a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek részére, valamint a kollégiumi körülmények között megvalósuló gyermekjóléti prevenciós programok támogatására.
A Társadalmi Felzárkózási és Cigányügyi Tárcaközi Bizottság 2010 óta folyamatosan biztosítja az összkormányzati koordinációt a mélyszegénységben élő emberek életkörülményeinek, társadalmi helyzetének javítására, valamint társadalmi integrációjuk elősegítésére irányuló kormányzati tevékenység összehangolása érdekében. A bizottság egyik legfontosabb feladata, hogy értékelje az elmúlt évek felzárkózási programjait. Az ilyen értékelések alapján pontosítják a szakmapolitikai célzásokat, korrigálják a felzárkózási programokat, és az új pályázatokat már ennek megfelelően írják ki.