A szociális ágazatot érintő fejlesztési programokat, valamint az Országos Fogyatékosságügyi Program végrehajtásának tapasztalatait vizsgálta a szociális ágazatvezetés legjelentősebb szakmai véleményező és javaslattevő testülete.

A Szociálpolitikai Tanácsot a kormány 2016 novemberében azzal a céllal hozta létre, hogy a szociális területen támogassa a módszertani és szakmai fejlesztéseket.

Nyitrai Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára nyitóbeszédében elmondta, a következő években 409 milliárd forintot szán a kormány a szociális rendszer fejlesztésére.

A tanács megtárgyalta az Országos Fogyatékosságügyi Programot és annak végrehajtását. Az elmúlt években folyamatosan nőtt a fogyatékos személyek szociális ellátásaira szánt támogatás minden intézményi forma esetében. Az elmúlt évek egyik legfontosabb fogyatékosságügyi intézkedése a korábban megalkotott kormányzati stratégia szerint megkezdett kiváltási folyamat, melynek célja, hogy az uniformizált szolgáltatások, nagy létszámú intézmények helyett egy élhetőbb, családiasabb környezetet biztosítsunk a fogyatékos embereknek, elérhetőek legyenek számukra a közszolgáltatások, a képzési- és munkalehetőségek.

A kormány komolyan veszi a szakmai dialógust, ennek pedig egyik legfontosabb fóruma Szociálpolitikai Tanács, amelynek tagjai az idősellátással, a fogyatékosságüggyel, a gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátásokkal, a szociális és gyámügyi igazgatással, a hajléktalanüggyel és a lakhatással, a rehabilitációs és fejlesztő foglalkoztatással, az addiktológiával foglalkozó szakmai kollégiumok elnökei, valamint a kutatási és elemzési, felsőoktatási és képzési, piaci terület képviselői.