A magyar felzárkózáspolitika újszerűsége, hogy erőforrásként tekint a romákra, és azt üzeni nekik, hogy bíznak bennük - mondta Langerné Victor Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek.
A helyettes államtitkár a Nagyváradon tartott Nemzetközi jó gyakorlatok - „Közös utakon” című konferencián beszélt a magyar felzárkózáspolitika eddigi eredményeiről és tapasztalatairól. Azt követően az MTI-nek nyilatkozva elmondta, 2010-ben szemléletváltás történt a magyar felzárkózáspolitikában, azóta ugyanis a szakpolitika partnerként kezeli a romákat, mivel úgy véli, „romák nélkül nincs romaügy”.
Hozzátette, a romákat aktivizálni kell, a „passzív segítségnyújtás” ugyanis nem megoldás, helyette biztosítani kell nekik a lehetőséget, hogy megmutathassák, ők is erőforrások.
Langerné Victor Katalin a felzárkózási projektek közül kiemelte a komplex telepprogramot, amely 2012-ben uniós forrásból indult 56 magyarországi településen. Ennek lényege, hogy komplexen kezeli a helyzetet a telepeken, tehát a szakemberek az élet minden területével foglalkoznak, az oktatástól kezdve az egészségügyön át a munkahelyteremtésig.
A program sikeres volt, több mint négyezren kaptak például képzést, amelynek segítségével sokan munkát tudtak találni, valamint tanodák és közösségi helyiségek is létrejöttek a gyerekek tanulásának elősegítésére - hangsúlyozta a helyettes államtitkár, hozzátéve, a következő lépés a program tapasztalatainak értékelése, majd annak 2016-os újraindítása.