Egyre több ember és szervezet "hívja be az életébe" a fogyatékos embereket - mondta Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára.
Az államtitkár csütörtökön a Jobb velünk a világ! elnevezésű, 2008-óta a fogyatékos emberek világnapja alkalmából megtartott programsorozat nyitó sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy néhány évtizeddel ezelőtt az általános társadalmi attitűd az volt: a fogyatékosoknak a közösségektől, izoláltan egy intézményben próbálnak segíteni.
Mára ez teljesen megváltozott, nem a fogyatékos emberekben keresik a hiányt, hanem
Nagy utat tettek meg az attitűd megváltozásában az önkormányzatok, a szakma, a társadalom és a szabályozás is - mondta az államtitkár.
Szekeres Pál, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökségének tagja, miniszteri biztos a sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy mindenki, aki aktív életet él egy "felkiáltójel", ami arra hívja fel a figyelmet, hogy így is lehet csinálni. Ehhez azonban nem elég az ambíció és a jogszabály, kellenek hozzá az aktív civil szervezetek és a befogadó önkormányzatok is.
Molnár László, Újbuda alpolgármestere ismertette a kerület egyik érzékenyítő programját, amelynek keretében negyedik évfolyamos általános iskolások találkoznak fogyatékosokkal, és beszélgetnek velük, megtapasztalhatják milyen vakvezető kutyával közlekedni, vagy azt, hogy milyen egy megváltozott munkaképességű teherbírása.
Minden évben december 3-án a fogyatékosok világnapján a Nemzeti Színházban tartott gálán adják át a fogyatékosbarát munkahely díjakat. Erről Vég Katalin, a Salva Vita Alapítvány ügyvezetője elmondta, azok a munkáltatók kaphatják meg az elismerést, akik pályáznak rá, de nem csak már elért eredményekkel, hanem jövőbeni vállalásokkal is lehet pályázni. Ismertetése szerint multinacionális cégek, kis- és középvállalkozások, önkormányzati fenntartású, költségvetési intézmény és pályázott már.
Ebben az évben először nevelőszülői díjat is átadnak, ezzel is ösztönözve a fogyatékosok nevelőszülőknél történő elhelyezését, mivel Pordán Ákos, a Kézenfogva Alapítvány ügyvezetője szerint még mindig kevesen kerülnek nevelőszülőkhöz.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.