A kábítószerhasználat megelőzhető, a függés pedig kezelhető, ez a reménység az üzenete a Kábítószer-ellenes Világnapnak - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, amikor csütörtökön Budapesten miniszteri díjakat adott át a területen hosszabb ideje tevékenykedő szakembereknek.

Czibere Károly fontosnak mondta, hogy az elismeréseken keresztül a társadalom figyelmét ráirányítsák a kábítószer-elleni küzdelem fontosságára, arra, hogy józanul végig kell gondolni azt a felelősséget, amit a társadalomra hárít az ügy. Mint mondta, a jelenleginél sokkal hangsúlyosabban kell érvényre juttatni a testi-lelki épség, az egészség ügyét, azt hogy az e melletti elkötelezettség olyan alapérték, ami az egész társadalom közös ügye.

Az új államtitkár utalt arra, hogy a tavalyi világnap óta fontos mérföldkő volt a nemzeti drogellenes stratégia októberi elfogadása, ami 2013-2020 közötti időszakra állapít meg célkitűzéseket. Arra is emlékeztetett, hogy az elmúlt években jelentősen átalakult a drogok piaca és nagyon gyorsan terjednek a különböző pszichoaktív anyagok, amelyeknek még az orvostudomány sem ismeri a hatását.

Az államtitkár szerint a kábítószer-használat megelőzésében kiemelt szerepük lehet a családoknak és a kisebb közösségeknek, ezért szerinte ezeket kell erősíteni. Jelezte: a baráti közösségekre éppen akkor van szükségük a fiataloknak, amikor a legnehezebb életszakaszukban vannak. Véleménye szerint bátorítani és erősíteni is szükséges a szülőket abban, hogy ha a gyerekük a droghoz nyúl, merjenek szembenézni a problémával és már a családon belül tegyék fel az első kérdéseket, tehát vállalják a felelőséget szeretteikért. "Van szabadulás, van szabadság ebből a megkötözöttségből" - hangoztatta "biblikus megfogalmazással" a református szeretetszolgálatból érkezett államtitkár.

Fotó: Árvai Károly

Czibere Károly úgy látja, a társadalompolitika feladata az, hogy belesűrítse mindazt a tudást és felhalmozott szakmai tapasztalatot, ami a fiatalokat abban a döntésben tudja segíteni, hogy ne nyúljanak a pohárhoz vagy a tűhöz.

Az államtitkár Balog Zoltán miniszter megbízásából Elige Vitam-díjat (Válaszd az életet) adott át több évtizeden át végzett elkötelezett szakmai, tudományos munkásságáért Eőry Ajándok, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület orvosa, valamint Kelemen Gábor, a Pécsi Tudományegyetem, Bölcsésztudományi Kar Társadalmi Kapcsolatok Intézete egyetemi tanára, addiktológus, pszichoterapeuta részére (utóbbi távollétében a díjat a felesége vette át).

Fotó: Árvai Károly

Eőry Ajándok a hazai és nemzetközi szinten elismert tudományos munkássága, a hagyományos kínai orvoslás módszereinek a szenvedélybetegek kezelése terén való alkalmazása, valamint a hajléktalan szenvedélybetegek segítése terén kifejtett példaértékű munkája elismeréseként vehette át a szakmai díjat, míg Kelemen Gábor professzor a szenvedélybetegekkel való tudományos, családi rendszerszemléletű, hazai és nemzetközi szinten elismert, kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként.

Miniszteri elismerő oklevelet kapott Andó Bálint, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar, Pszichiátriai Klinikájának egyetemi tanársegédje, klinikai szakpszichológus, Bognár Éva, a Drog Stop Budapest Egyesület társelnöke, addiktológiai konzultáns, Elekes Zsuzsanna szociológus professzor, színházterapeuta, az alkohol- és drogbetegek önkéntes, szakképzett segítője, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalomtudományi Kar Szociológia és Társadalompolitikai Intézetének egyetemi docense, Nagy Zsolt, a Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények igazgatósága, Írisz Klub Szenvedélybetegek Nappali Intézménye koordinátora, valamint Rendi Mária, a Magadért Drogmentességet Védő Alapítvány, "a Hely" kuratóriumi elnöke. Miniszteri elismerő oklevelet kapott: két szervezet is: az Életrevaló Karitatív Egyesület, valamint a Baptista Szeretetszolgálat Miskolci Női Lakóotthona.

Fotó: Árvai Károly

Az ENSZ közgyűlése 1988-ban nyilvánította június 26-át Kábítószer-ellenes Világnappá, Magyarországon 1997 óta tartják meg a figyelemfelkeltő napot, és 2001 óta adnak át elismeréseket. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a kábítószerrel való visszaélés, és az illegális kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemre.