A nevelőszülőket bemutató „Befogadottak” című dokumentumfilm a Befogadlak nevelőszülői programban készült, amellyel az EMMI Szociális Államtitkárságának az volt a célja, hogy ráirányítsa a társadalom figyelmét a gyerekvédelemben végzett munkára és még több embert arra késztessen, hogy válassza a nevelőszülői hivatást. Ennek érdekében csaknem egy éven keresztül népszerűsítették ezt a hivatást az országban, olyan nevelőszülőket példaként állítva, akik évek alatt sok bajba jutott gyermek kezét fogták meg. A filmet május 3-án, vasárnap 18.35-kor az M5 csatornán mutatják be először televízióban.
A film húsbavágó kérdéseket feszeget, fel lehet-e dolgozni a feldolgozhatatlant, amikor egy gyermeket kiszakítanak a családjából? Kinek kell ilyen helyzetben segítő kezet nyújtania? És lehet-e pótolni az édesanyát? A nevelőszülőkről és nevelt gyermekeikről szóló dokumentumfilm érzékeny szemmel és őszintén mutatja be a nevelőszülői hivatást, a kihívásokkal és szépségekkel együtt. A személyes sorsokon keresztül bepillantást nyerhet a néző abba, hogyan élik a mindennapjaikat, és milyen okok vezetnek ahhoz, ha egy gyermeknek nem a vérszerinti szülei, hanem a nevelőszülők jelentik a családot.
A kormány elkötelezett a nevelőszülői hivatás anyagi megbecsülése mellett is, így idén január 1-jétől bevezette a nevelőszülői gyedet, amely egy új családtámogatási forma. Tavaly decemberben pedig először adták át a Parlamentben a nevelőszülőket elismerő Szent Anna-díjat.
A “Befogadottak” alkotói hónapokon keresztül követték nyomon a nevelőszülői programot (www.neveloszuloiprogram.hu) az egész országban, a filmben szereplő nevelőszülőkkel és gyerekekkel pedig hetekig dolgoztak együtt, hogy megnyíljanak, és a kamera előtt is meséljenek azokról a rendkívül drámai helyzetekről, amelyeket átéltek.
A film előzetese az alábbi linken érhető el: https://www.youtube.com/watch?v=6BQM5Nxb4J0
A film rendezője Lakatos András, a főszerkesztője Varga Kriszta.