A kormány részéről kijelölt tárgyalófél január 13-án újabb sztrájktárgyalást folytatott a szociális ellátások területén több ezer munkavállalót képviselő szakszervezetekkel. Az idei első találkozón folytatódott az ágazati kollektív szerződés tematikus fejezeteinek ütemezett átbeszélése a munkabéke megőrzése érdekében.

Nyitrai Imre, az EMMI szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára és a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke, dr. Cser Ágnes, valamint a koalíciós partnerként a sztrájktárgyaláshoz csatlakozó Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára, Boros Péterné az ágazati munkabéke fenntartása érdekében rendszeres egyeztetéseket tart az idén is. Az ágazati kollektív szerződés alkalmas arra, hogy a Szociális Életpálya Munkabizottság által előkészített javaslatokat fejezetenként befogadja, így az új bértáblát, a bér-, ágazati képzések-, továbbképzések-, bérpótlékrendszer felülvizsgálatát és számos munkavállalókat alapvetően érintő jogokat és kötelezettségeket.

Az EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságán 2014 nyara óta folynak az egyeztetések az MSZ EDDSZ-szel, melyhez az MKKSZ 2015 szeptemberében koalíciós megállapodással csatlakozott a szociális ágazat 93.000 munkavállalója érdekében.

 A kormány elkötelezett abban, hogy anyagilag és erkölcsileg is megbecsülje azt a nagyon kemény munkát, amelyet a szociális ágazatban dolgozók végeznek, ezért 2014 óta a 2016. évi költségvetésben meghatározott összeggel együtt 60 milliárd forintot fordít a szociális dolgozók béreire. 2014-ben az ágazatban 12 milliárd forint összegű bérpótlékról döntött a kormány, 2015-ben az előző évivel megegyező bérpótlék összege mellett további 7,6 milliárd Ft bérkiegészítést biztosít 2015. július 1-jétől, a 2016-os költségvetésben pedig 28 milliárd forint jut erre a célra.