A gyermekszegénység megelőzésére, visszaszorítására fókuszál az integrált térségi gyermekesély programokat támogató pályázat, mely október elsejétől indul az ország 31 leghátrányosabb helyzetű járásában.

Ez az összehangolt, együttműködésre épülő komplex program valódi esélyt kínál a szegény családban élő gyermekek és a tartós rászorultságban élők számára, általa lehetőség nyílik arra, hogy a nyomor, a gyermekszegénység ne terjedjen tovább generációról generációra.

A program keretében az ország 31 leghátrányosabb helyzetű járásának gyermekjóléti központjai és az azokat fenntartó önkormányzatok pályáztak, mindegyikük esetében döntés született a támogatói szerződések megkötéséről, melyre szeptember közepétől nyílik lehetőség. A nyertes pályázók 400-500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásban részesülnek az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretéből.

A mintegy 24 milliárd forintos komplex programnak három eleme van: 15 milliárd forintra pályázhattak a térségi gyermekjóléti központok, amelyek pontosan tudják, hány hátrányos helyzetű gyerek él a térségben és mire van szükségük. Ezt kiegészíti egy 5,5 milliárdos infrastruktúra-fejlesztési pályázat, a pénzből egyebek mellett játszóterek, közösségi házak létesíthetők, míg több, mint 3 milliárd forint jut az úgynevezett kísérő programra, szakmai, módszertani háttértámogatást biztosítva.

2007 és 2013 között már volt egy hasonló program, akkor 23 hátrányos helyzetű járásban sikerült olyan együttműködéseket kialakítani, olyan szolgáltatásokat kiépíteni, amelyekre eddig nem volt példa. Az a program 42 ezer gyermekhez jutott el, a mostani - amely október elején indul - a helyi igényekre és szükségletekre reagál a korábbi időszakban indított integrált térségi gyermekprogramok tapasztalatait figyelembe véve. A Gyerekesély program hozzájárul a gyermekeket sújtó nélkülözés mérsékléséhez, az iskolaérett gyerekek arányának növeléséhez és az iskolai hiányzások, valamint a köznevelési intézményekből való lemorzsolódás arányának csökkentéséhez. Segíti továbbá a gyerekek továbbtanulási mutatóinak javulását, az egészségtudatos életmód elterjesztését, a helyi közösségek kialakítását, a korábbi hátrányos helyzetű térségek integrált gyermekprogramjainak, valamint szakmai, módszertani támogatásának folytatását és bővítését.