A sport terén végzett fejlesztések, pozitív változások hatással vannak az oktatásra, az egészségügyre, az ifjúsági és családpolitikára, de kihatnak a szociális területekre, a fejlesztésre és a gazdaság élénkítésére is. Mindez azt eredményezi, hogy nincs még egy olyan ágazat, amelynek fejlődése ilyen hatással lenne a többi szférára – hangsúlyozta dr. Szabó Tünde Szombathelyen, a XIII. Országos Sporttudományi Kongresszuson.

A sportért felelős államtitkár előadásában utalt Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egykori elnökének szavaira, mely szerint ,,A sport barátság. A sport egészség. A sport oktatás. A sport az élet. A sport összehozza a világot.” („Sport is friendship. Sport is health. Sport is education. Sport is life. Sport brings the world together.”). Ezen gondolatokból is kiviláglik a sport megkérdőjelezhetetlen szerepe, hatása életünk egészére – emelte ki dr. Szabó Tünde.

Az államtitkár szólt arról, hogy a betegségek megelőzése, valamint az egészség megőrzése elképzelhetetlen a sport és az egészséges életmód nélkül. Mindezen elveket szem előtt tartva a kormány úgy döntött, hogy Magyarországon – ahol a sport mindig is kiemelt szerepet kapott a társadalomban – a sportolást, az egészséges életmódot, és az élsportot, nemzetstratégiai ágazattá nyilvánítja, kiemelten támogatja. Ennek eredményeként több mint 300 új sportlétesítményt vehettek birtokba a sportolók és 500 sportlétesítmény újult meg a TAO-támogatások keretében. A Köznevelési Infrastruktúrafejlesztési Program első ütemében 24 településen épül tanuszoda, 25 tornaterem beruházása van folyamatban, a program második ütemében pedig 25-25 tornaterem és tanuszoda épül meg. Így máris közelebb került az a tervünk, hogy minden iskolás gyermek megtanulhasson úszni és a mindennapos testnevelés keretében megfelelő feltételek között mozogjanak a fiatalok - mondta.

Meggyőződésem, hogy ezek a fejlesztések hosszú távon szolgálják a fiatalok fejlődését, elősegítve így az adott településen az egészségségre nevelés feladatainak ellátását. Emellett a sport kitörési pontot jelenthet a hátrányos helyzetű településeken élő gyermekek számára is – emelte ki dr. Szabó Tünde.

Az államtitkár előadásában szólt az elkövetkezendő időszak feladatairól, köztük a Testnevelési Egyetem bővítéséről, a Szabadidős- Egészség Sportpark program beindításáról, az Új Nemzeti Sportstratégia megalkotásáról, a Sportdiagnosztikai Labor fejlesztéséről, a Táplálékkiegészítő Bevizsgáló Laboratórium létrehozásáról, a Nemzeti Sportinformációs Rendszer kialakításáról.

A három napon át tartó sporttudományi kongresszuson a sport- és egészségtudománnyal foglalkozó szakemberek, a versenysport, az egyetemi sport, az utánpótlás-nevelés, a sportorvoslás, a sportpszichológia, a sportmenedzsment, a sportjog, a sportpedagógia, valamint a sportgazdaság szakértői vitatják meg a sporttudomány aktuális kérdéseit.