A sport és az innováció kapcsolatáról, lehetőségeiről kezdődött nemzetközi konferencia Budapesten. Az első Sport és Innováció Nemzetközi Konferencia nyitónapján köszöntőt mondott dr. Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettese, dr. Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára, Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) vezérigazgatója és Prof. Dr. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem (TE) rektora.
Szabó Tünde beszédében megköszönte a szervezőknek, hogy életre hívták ezt a konferenciát, ahol a magyar sportgazdaságnak lehetősége nyílik újabb lépést tenni nemzetközi sikerek felé napjaink tendenciáinak megismerésével, figyelemmel kísérésével, valamint a sportiparban tevékenykedő több ígéretes magyar vállalkozás bemutatkozásával.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a sportgazdaság, a képzés és az innováció terén egyre nagyobb sikereket érnek el a hazai szereplők, amit a kormány sporttudományi és sportigazgatási törekvései is elősegítenek, az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat, a sport területén, amely jótékonyan hat az oktatásra, az egészségügyre, az ifjúság- és családpolitikára, a szociális területekre, a fejlesztésekre illetve, a gazdaság élénkítésére is.
A magyar kormány megteremtette a hátterét a sport civil értékeinek előtérbe kerülésének. Célunk alappilléreit képezik többek között a verseny- és élsport támogatása, a létesítményfejlesztési programok indítása, mely területeken rendkívül fontos a sportinnováció és az innovatív, új módszerek, megoldások alkalmazása – fogalmazott.
Elmondta, hogy a kormány elkötelezett a sportegészségügy fejlesztésében, amely nélkülözhetetlen a magyar sport versenyképességének megtartása, fokozása, valamint az egészségtudatos életmód támogatása érdekében. Ezért is szorgalmazza olyan modern sportegészségügyi intézmény működését, mely világszínvonalú, biztos hátteret szolgáltat ahhoz, hogy sportolóink a legjobb formában állhassanak a megmérettetések elé. Az államtitkár külön kiemelte a Nemzeti Sport-táplálkozástudományi Intézet létrehozását, amely nemzetközi trendeket és sportolói, szakmai igényeket figyelembe véve, a Testnevelési Egyetem keretein belül alakul meg. A kutatók szerte a világon ugyanis a sport-táplálkozás tudományban látják a legális teljesítményfokozás egyik lehetséges, a WADA Kódexbe nem ütköző, még számos lehetőséget magában rejtő módját.
Egyik legfontosabb sportigazgatási lépésünk – folytatta – a Nemzeti Sportinformációs Rendszer megalkotása, mely egy olyan általános adatbázis, amely a sportélet minden szereplőjének igényeit kívánja kiszolgálni, a szabadidő-sportolóktól kezdve a szakembereken keresztül, akár a sportrendezvény szervezőkig.
Szabó Tünde végezetül kitért a létesítményfejlesztésekre is, mint a hatékony versenysport másik fontos alapelemére.
Az a célunk, hogy olyan világszínvonalú sportkomplexumok, tornatermek és tanuszodák épüljenek, amelyek hosszú távon szolgálják a fiatalok nevelését, élsportolóink fejlődését, és a társadalom egészségségének megőrzését – szögezte le.
A háromnapos konferencia során magyar és angol nyelvű előadásokon, workshopokon vehetnek részt az érdeklődök. Többek között foglalkoznak majd edzésmódszertannal, a sporttudomány interdiszciplináris megközelítésével, sportszabályozással, sportjoggal, a sporthoz kapcsolódó reklámtevékenységek érték meghatározásával, valamint téma lesz napjaink egyik legaktuálisabb sporteseménye, a FINA vizes világbajnokság is.