A 2016/2017-es program első félévében minden korábbinál több, a jelentkezett 207 hallgató közül 135 nyerte el a Magyar Sportcsillagok Ösztöndíjat, köztük olimpiai, világ- és Európa-bajnokok, akik 102-204 ezer forint közötti havi anyagi támogatásra számíthatnak.
"Az ösztöndíj biztosítja számukra, hogy már aktív sportolói éveik alatt felsőfokú végzettséget szerezhessenek" - mondta el a hátteret ismertetve Szabó Tünde sportért felelős államtitkár csütörtökön az MTI érdeklődésére.
Hozzátette, ezt az ösztöndíjat a kormány alapította azzal a céllal, hogy támogatást nyújtson a magyarországi felsőoktatási intézményekben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező, olimpiai/paralimpiai versenyrendszerben sportoló azon hallgatóknak, akik tanulmányaik ideje alatt esélyesek arra, hogy olimpiai/paralimpiai, világ- vagy Európa-bajnoki érmet szerezzenek.
"A program működtetése, lebonyolítása a sportért felelős államtitkárság hatásköre, az ösztöndíj odaítéléséről pedig a jelentkezési feltételek, az értékelési szempontok, valamint a szakmai javaslatok alapján a miniszter dönt - mondta Szabó Tünde. Hozzátette: a sportért felelős minisztert ezzel kapcsolatos feladatai ellátásában tanácsadó testület segíti.
"A programba olyan 35 évnél fiatalabb versenyzők jelentkezhetnek, akik kiemelkedő nemzetközi sporteredményeket értek el, vagy teljesítményük alapján a jövőben erre esélyesek, felsőoktatási intézmény hallgatói, vagy az intézménybe már felvételt nyertek, valamint vállalják, hogy felsőfokú végzettséget, szakképzettséget szereznek" - részletezte Szabó Tünde.
Az államtitkár közlése szerint az ösztöndíj összegének alapja a mindenkori köztársasági ösztöndíj, amelyet az elért versenyeredmények, illetve az ösztöndíj-kategóriák szerint differenciálnak. Az ösztöndíjra javasolt hallgatókat ugyanis olimpiai, vb- és Eb-helyezéseken alapuló kategóriákba sorolják. Az idei évben a nyertes diákok havi támogatási összege 102 ezer és 204 ezer forint között van.
"A sikeres pályázókat és felsőoktatási intézményeiket már értesítette a sportért felelős államtitkárság, a támogatást pedig az iskolák egy összegben, jövő év elején folyósítják számukra" - nyilatkozta Szabó Tünde, aki emlékeztetett rá, hogy a magyar kormány stratégiai ágazatként kezeli a sportot és kiemelten foglalkozik a sportolók, illetve az utánpótlás-versenyzők támogatásával, elismerésével ezáltal is, hogy lehetővé teszi számukra az egyidejű eredményes részvételt a versenysportban és a felsőoktatásban.