Társadalmunk egyik legfontosabb értékét, jövőnk zálogát gyermekeink jelentik, ezért minden eszközzel arra kell törekednünk, hogy biztosítsuk számukra az egészséges életmódhoz való feltételeket - mondta beszédében a sportért felelős államtitkár. Közlemény.
Dr. Simicskó István többek között arról is szólt, hogy 2010-ben áttekintve a népegészségügyi helyzetre vonatkozó adatokat, kellett szembesülni azzal a ténnyel, hogy hazánk az Európai Unióban sereghajtó a sportolási szokásokat illetően. A sport intézményrendszere folyamatosan erodálódott, drasztikusan csökkent a rendszeresen sportolók aránya, a pedagógiai munkában pedig egyre inkább leértékelődött és egyre inkább eszközök nélkül maradt a sport területe. Az ágazatért felelős államtitkár beszédében vázolta a pár évvel korábbi állapotokat, azt is említve, hogy a fiatalabb korcsoportokban riasztó módon évről-évre egyre jelentek meg a krónikus fizikai és mentális egészségi problémák, amely miatt a helyzet azonnali beavatkozást és hosszútávra tekintő cselekvést igényelt.
A magyar sport területén ezért volt szükség olyan új rendszer kialakítására, amely egyértelműen a nemzeti, közösségi érdekek mentén, határozott állami szerepvállalással valósítja meg az újjáépítés feladatát, mondta a sportért felelős államtitkár, aki felszólalásában az ágazat hármas célrendszeréről is beszélt: „Az egyik, hogy minden gyermek sportoljon. A másik, hogy sportlétesítmények épüljenek, hogy kulturált körülmények között sportolhassanak gyermekeink, fiataljaink, és a felnőtt korosztály is. A harmadik pedig, hogy minél több sportversenynek adhassunk otthont, hozzunk ide szurkolókat, hozzunk ide neves sportolókat, és legjobbjaink a hazai közönség előtt mutathassák meg tudásukat.” – foglalta össze az ágazat legfontosabb céljait az államtitkár, hozzátéve, hogy mind a három területen jelentős előrelépések történtek az elmúlt években.
Felmenő rendszerben bevezetésre került a mindennapos testnevelés, amelynek eredménye, hogy 889 ezer diák immár minden nap sportol, ezáltal egészségesebben él. Idén szeptembertől pedig már 1.173.000 gyermek fog minden nap testnevelésórán részt venni.
A Tao rendszerének köszönhetően 110 000 fővel többen sportolnak igazolt versenyzőként a látvány-csapat sportágakban, mint a korábbiakban, ami 46,7 %-os növekedést jelent.
A kiemelt sportágak támogatási rendszerének köszönhetően a 16 kiemelt sportágban a szakszövetségek adatszolgáltatásai alapján a versenyengedéllyel rendelkező felnőtt és utánpótláskorú sportolók létszáma 20%-kal, az edzői létszám 14%-kal, a tagszervezetek száma pedig 5%-kal nőtt az elmúlt egy évben.
A sportért felelős államtitkár hozzászólásában említette az Eurobarométer legfrissebb felmérését is, melyből kiderült, hogy míg 2009-ben a magyaroknak csupán 5 százaléka sportolt rendszeresen, ma ez az arány 15 százalék, amely a legintenzívebb növekedés az Európai Unióban.
„Jó úton járunk, amelyet az eredményeknél jobban semmi nem igazolhat. A sikerhez a Kormány a feltételek biztosításával járulhat hozzá, és ezt a célt szolgálja a 2014-2020. közötti időszak sportlétesítmény-fejlesztési stratégiája, valamint a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program, amelyeknek már megkezdődött a megvalósítása is.” mondta beszédében az államtitkár.