Különleges minőségű lekvárok és szörpök gyártására alkalmas manufaktúra létrehozásához és a lelkigyakorlatos-ház fejlesztéséhez nyújt támogatást a Kormány Kismaroson – jelentette be Rétvári Bence, az EMMI miniszterhelyettese és Soltész Miklós, egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a Ciszterci Nővérek Boldogasszony Háza Monostornál.

A mintegy 221,4 millió forintos kormányzati támogatásból nem csak a lelkigyakorlatos ház újul meg, hanem egy olyan önálló manufaktúra létrehozása szerepel a tervek között, amelyben a feldolgozással járó erőfeszítések csökkenthetőek és javulnak a munkakörülmények. Az épületrekonstrukció mellett technológiai korszerűsítésre is sor kerül.

A monostor manufaktúrájának megalakításával tovább fejleszthető az a 2005 óta működő rendszer, amelynek keretében a helyi gyümölcstermesztők kérésére és megsegítésére a tőlük felvásárolt gyümölcsből a Ciszterci Nővérek „Monostori Ízek” névvel készítenek lekvárokat és szörpöket. A folyamat része, hogy a vadon termő gyümölcsök gyűjtésében a helyi, rászoruló családokat is foglalkoztatják.

Dr. Horváth Olga apátnő elmondta: Gyógyító az is, ha meg tudják vásárolni a kistermelőktől a gyümölcsöt, a terméket továbbadva pedig a fogyasztók is boldogabbak tőle, hiszen azok többsége semmiféle tartósítószert nem tartalmaz és kizárólag friss gyümölcsből készül.

Rétvári Bence, az EMMI parlamenti államtitkára közölte, a kormányzati támogatás azt a célt szolgálja, hogy a Ciszterci rend hagyományaihoz híven jelentős szerepet tölthessen be a környék és így az ország mezőgazdasági életében.

A támogatásnak köszönhetően lehetőség lesz arra, hogy felújításokon és az önfenntartó gazdálkodás biztosításán túl a monostor a Budapesti Szent István Egyetem Élelmiszer-tudományi Kar Konzervtechnológiai Tanszékének gyümölcs-feldolgozási gyakorlóhelye legyen, amit a jelenlegi körülmények nem tesznek lehetővé.

Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár köszönetét nyilvánította ki a monostorban dolgozó nővérek szorgalmas munkájáért, amelyet Magyarországért, a kereszténységért és a környék rászorulóiért tesznek.

A támogatásból megvalósuló fejlesztések nem csak a manufaktúra elindítását, hanem a Ciszterci Nővérek egyik fő tevékenységét, a vendéglátást is segíti, hiszen ez a ciszterci női szerzetesközösség életformájának ez az egyik leginkább látható, apostoli küldetése a világban élő embertársak számára. A fejlesztés 2018-ra készülhet el, amikor a nővérek Kismarosra költözésének 50. évfordulója is lesz.