Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint sokszor minden gyanú nélkül, véletlenszerűen hurcoltak el embereket. 2010 után sok anyagi és erkölcsi adósságot kellett törlesztenie a polgári kormánynak.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az akkori kor hangulatát felidézve azt mondta: sokszor még gyanú sem volt az elhurcoltak bűnösségére, hanem véletlenszerűen származás, név alapján vitték el az embereket. Bárkit bármikor el lehetett hurcolni ebben az időszakban és nem tudott valaki olyat tenni, hogy ne válhasson a hatalom potenciális ellenségévé a későbbikben.
A gulág áldozatai alulértékelt hősök, keveset beszélnek és keveset tudnak róluk, ez a terület a kibeszéletlen témák közé tartozik - mutatott rá.
Kiemelte: az idei évet a málenkij robot és a gulág emlékévé nyilvánította a kormány, és igyekeztek az emlékbizottságot minél szélesebb körű tagsággal létrehozni. Azt szeretnék, ha az egész év, jövő február végéig a megemlékezésről, a tényfeltárásról, ismeretterjesztésről szólna, szeretnék a történelem minden részletét feltérképezni.
A parlamenti államtitkár felidézte, hogy a polgári kormánynak hatalomra kerülésekor nagyon sokféle adósságot kellett törlesztenie. Mint mondta, a kommunizmus áldozatain is spórolni akart a szocialista kormányzat, az érintetteknek csak az alapnyugdíja nőtt, de a nekik járó pótlékot hagyta elinflálódni. A polgári kormánynak erkölcsi kötelessége volt az adósság törlesztése, és tavaly november 1-jétől megemelték az érintettek nyugdíját, ami 77 ezer embernek összesen fél milliárdos juttatást jelentett éves szinten. Rétvári Bence jelezte, automatizmust építettek be a rendszerbe.
Felidézte továbbá, hogy az 1944 októbere után a Szovjetunióba kényszermunkatáborba hurcoltaknak és legalább egy évig ottlévőknek kétszer 50 százalékos emelést értek el. Ugyanakkor még ez is messze kevés ahhoz a szenvedéshez képest, amit ezeknek az embereknek el kellett viselniük - állapította meg.
A polgári Magyarország nem képzelhető el anélkül, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk a diktatúra áldozataira, a málenkij robotra elhurcoltakra, a kényszermunkatáborokban életüket vesztettekre vagy az '56-os forradalom vérbefojtásának áldozataira - emelte ki Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke. Majorszki András, a Gulágkutatók Nemzetközi Társaságának elnöke kiemelte: a Kárpát-medence és a világ számos pontjáról érkeztek vendégek tanácskozásra, amellyel az elhurcolt közel 300 ezer embernek kívánnak emléket állítani. A mai magyar társadalomban nagy igény van, hogy feltárják és bemutassák a második világháború végén történt eseményeket, amelyek hosszú időn át feledésre voltak ítélve - hangsúlyozta az elnök.