2017. július 4-én Libanonba látogatott Török Tamás, üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkár, hogy aláírja a Szír Katolikus- és a Szír Ortodox Egyház támogatásáról szóló megállapodást és egyeztessen a segélyprogram végrehajtásáról.

A magyar kormány III. József Júnán és II. Efrém pátriárka év eleji budapesti látogatásai után határozott arról, hogy 1-1 millió eurós összeggel járul hozzá a két egyház humanitárius missziójához. A 4,5 millió lakosú Libanonba 1,5 millió szír és iraki menekült érkezett 2011 óta, akik ellátása rendkívüli összegeket emészt fel.

Az Angels of Peace iskola diákjai

Török Tamás ellátogatott a 2013-ban alapított Angels of Peace iskolába, ahol a szír katolikus egyház 600 iraki menekült gyerek oktatásáról gondoskodik. Az igazgató, Youssef Yaacoub atya ‒ aki maga is iraki menekült ‒ és III. József Júnán pátriárka mutatta be az iskolát a magyar delegációnak. A diákok arabot, angolt, matematikát és természettudományokat tanulnak vegyes osztályokban.

A nebulók szír imákkal, arab énekekkel és angol mondókákkal köszönték meg Magyarország támogatását. Az egyik osztályfőnök éppen abból az iraki faluból, Telsqofból menekült el, amelynek újjáépítését szintén támogatja a magyar kormány, s ezért külön is köszönetet mondott.

Megállapodás aláírása II. Efrém szír ortodox pátriárkával

A megállapodás aláírására az ajaltouni szír ortodox Szent Gábriel templomban került sor a két egyház hívei körében, amelynek során iraki és szír családok beszámoltak az őket ért szörnyűségekről: az Iszlám Állam nevű terrorszervezet lerombolta az otthonukat, lemészárolta a családjukat, sokan nem látják a hazatérés lehetőségét.

A helyettes államtitkár felkereste a legtöbb menekültnek otthont adó Bekaa-völgyben található Zahlé városát is, ahol szintén szíriai keresztényekkel találkozott. A menekültek ellátásáról gondoskodó helyi szír ortodox érsek, Yustinus Boulos Safar rámutatott, hogy a szír családok visszatéréséhez a fizikai környezet újjáépítésén túl a jövő reménységét is vissza kell adni a hazatérőknek. Ehhez Magyarország és a nyugati világ hatékony közbenjárását kérte.

Megállapodás aláírása III. József Júnán pátriárkával

A Libanoni Szír Szövetség elnökével, Habib Efrémmel folytatott találkozó során megvitatták a közel-keleti keresztények hosszú távú megmaradásának lehetőségeit. Mindketten egyetértettek abban, hogy ez csak a nemzetközi közösség összefogásával, elkötelezett politikusok aktív közreműködésével valósulhat meg.

Útja során Török Tamás találkozik még Paul Karammal, a Libanoni Karitász elnökével, Rafael Koupalyval, az iraki káld menekültek lelkipásztorával és Naim Gharbival, a melkita szeminárium rektorával.