Az EMMI Üldözött Keresztények Megsegítéséért Felelős Helyettes Államtitkárságának és nemzetközi partnereinek kezdeményezésére, a Külügyi- és Külgazdasági Minisztérium szakmai támogatásával „A vallási kisebbségek helyzete fegyveres konfliktusokban a Közel-Keleten” címmel hazánk társszervezésével kísérőrendezvényt tartottak az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának genfi üléséhez kapcsolódóan.
A 2018. március 7-én tartott eseményt Magyarország Kormányán és Lengyelország Kormányán kívül, a Szentszék genfi ENSZ állandó képviselete, illetve az ADF International emberi jogi szervezet készítették elő. A rendezvényt Görögország, Jordánia, valamint az Aid to the Church in Need nemzetközi civil szervezet is támogatta.
Dr. Horváth Zsuzsanna ENSZ-hez delegált rendkívüli és meghatalmazott magyar nagykövet asszony felszólalásában hangsúlyozta a helyben segítés fontosságát és ismertette a Hungary Helps program keretén belül megvalósult sikeres projekteket. Nagykövet asszony egyebek mellett kiemelte a keresztény közösségek helyben maradását célzó újjáépítési és humanitárius támogatási projekteket, a magyar támogatással Irakban felépült iskolát, illetve az üldözött keresztény fiatalok számára elindított hazai ösztöndíjprogramot. Mint mondta, nem a problémát kell Európába hozni, hanem a segítséget kell a háborúk sújtotta országokba vinni.
A rendezvényen számos kormány és civil szervezet képviselője vett részt, akik arra hívták fel az ENSZ figyelmét, hogy nyilvánítsa népirtássá a szíriai és iraki közösségek sérelmére elkövetett súlyos atrocitásokat és az utólagos fellépés helyett hangsúlyozták a népirtás megelőzésének szükségességét. Az előadók kiemelték, hogy az egyenlő véleménynyilvánítás az alapja a vallásszabadságnak, ezért egyenlő jogokat kell biztosítani mindenki számára. Az áldozatok az igazságtétel fontosságát ismét hangsúlyozták és kiemelték, hogy a konfliktusokat láthatóvá kell tenni, a bűnösöknek pedig bíróság elé kell állniuk.
Zbigniew Czech lengyel nagykövet előadásában kiemelte, hogy az Emberi Jogi Tanácsnak nagyobb figyelmet kellene fordítania a vallásszabadság kérdésére és három alapvető elemet nevezett meg, mint a vallásüldözés megelőzését, az érintettek, rászorulók segítését és az elkövetők elítélését.
A genfi rendezvény az üldözött keresztények védelmének, valamint a keresztényüldözés elleni fellépéssel kapcsolatban az Országgyűlés által 2016-ban elfogadott határozatnak tett eleget, amely szerint a kormány feladata, hogy „minden elérhető fórumon” fellépjen a keresztényeket és más vallási közösségeket, kisebbségeket üldöző csoportokkal szemben, illetve sürgesse azok elszámoltatását.
Az EMMI Üldözött Keresztények Megsegítéséért Felelős Helyettes Államtitkárságának szervezésében 2017. október 11-13. között került megrendezésre a keresztényüldözésről szóló nemzetközi konferencia, ahol a résztvevők elfogadták a Budapest Nyilatkozatot. A dokumentum a magyar kormányt is ösztönzi arra, hogy felszólaljon a világ üldözött vallási kisebbségeinek érdekében, különös tekintettel a keresztényekre.