Jövőre 5300 határon túli hetedikes magyar diák látogathat Magyarországra és több mint ezer pedagógus vehet részt továbbképzésen a Határtalanul Magyarországon nevű program keretében - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.
Rétvári Bence azt mondta, az uniós fejlesztési forrásokat is felhasználó, 1,6 milliárd forintból megvalósuló projekt erősíti a magyar identitást és a magyar-magyar kapcsolatokat.
Mint hozzátette, a pedagógusképzés során a határon túli magyar iskolákban magyarul tanító pedagógusok megismerhetik például a legkorszerűbb módszereket, háttéranyagokat. Ennek célja, hogy a határon túli magyar családok ne csak azért válasszák őket, mert magyarul tanítanak, hanem azért is, mert képzettebbek, mint az ottani, többségi iskolákban tanítók - mondta az államtitkár.
Kovács-Pifka Péter, a programot támogató Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (EMET) főigazgató-helyettese arról beszélt, már lehet jelentkezni a 2019-es, az iskolák által választott időpontban tartandó négynapos, hároméjszakás osztálykirándulásokra. Az iskoláknak csak az időpontot kell kiválasztaniuk, a gyerekek szállítását, biztosítását, szállását, étkezését és a programok megszervezését az EMET intézi - emelte ki.
Hangsúlyozta, fontos, hogy a projektben minden egyes határon túli gyermeknek lehetősége legyen részt venni, ezért a szórványmagyarságból is lehet pályázni.
Kozma Gábor, a programot szintén támogató katolikus Szeged-Csanádi Egyházmegye által fenntartott Gál Ferenc Főiskola rektora azt mondta, a határon túli iskolákban magyarul tanító pedagógusok a többi között 30 órás képzéseken, 15 órás tréningeken, valamint 2019-ben és 2020-ban három-három nyári pedagógusakadémián vehetnek részt.
Az akadémiákra több mint ezer pedagógust várnak, ezért egy-egy alkalommal több mint száz résztvevő is lehet - tette hozzá.
A Határtalanul Magyarországon programra jelentkezni az emet.gov.hu oldalon lehet.