Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára szerint a következő évtizedekben Európában a "nemzetek reneszánsza" jöhet el, ami azt jelenti, hogy az embereket sokkal jobban fogja érdekelni a saját országuk, településük, családjuk történelme, múltja, hagyománya.
Az államtitkár szombaton Budapesten a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének konferenciáján hangsúlyozta, jó döntéseket a múlt ismeretének segítségével lehet hozni, a "közösségi történelemismeret" pedig a tanárok munkáján keresztül valósulhat meg, ezért fontos a történelemoktatás megerősítése.
Rétvári Bence kitért arra, hogy az öt évvel ezelőtt elfogadott magyar alaptörvény sok tekintetben megelőzte a korát, mert a korábbi liberális dominanciára épülő alaptörvény helyett egy nemzeti alapú alaptörvényt fogadtak el.
Az államtitkár úgy fogalmazott, fontos "missziót" teljesít a konferencia azzal, hogy a gulág világa az egyik kiemelt témája a rendezvénynek, hiszen a szovjet munkatáborokban elszenvedett történelmi áldozat és szenvedés mértéke nincs mindig egyenes arányban a közbeszédben való megjelenésével.
Az idén alakult Történelemoktatók Szakmai Egyesülete olyan fórumot akar teremteni, amelyen a történelemtanárok megvitathatják tapasztalataikat. Az egyesület célja, hogy hatékony információ megosztással, eredményes érdekképviselettel vagy bármilyen más módon segítse a szakemberek munkáját. Módszertani továbbképzéseket, előadásokat, workshopokat terveznek, mindemellett a szaktanácsadást is feladatuknak tekintik. Az egyesület egyaránt tagjai közé várja a közoktatásban és a felsőoktatásban dolgozó történelemtanárokat határokon innen és túl.
A szombati konferencia kiemelt témája a szovjet munkatáborok világa, emellett azonban a történelemoktatás aktuális kérdéseit is megvitatják, így szó esik a történelemtanár- és történészképzés átalakulásáról, a történelemtanításban megjelenő új tendenciákról és az újgenerációs tankönyvekről is.