Átadták a Pécsi Tudományegyetem (PTE) több mint 15 milliárd forintból felújított és kibővített 400 ágyas klinikáját kedden a baranyai megyeszékhelyen.

Az eseményen a Janus Pannonius Klinikai Tömb névre keresztelt, 1966-ban emelt intézmény a Dél-dunántúli Régió meghatározó, évente félmillió beteget fogadó egészségügyi központja, modernizációja három év alatt, európai uniós pályázati támogatásból valósult meg.

Fotó: Sóki Tamás/MTI

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára hangsúlyozta, hogy Magyarországon az elmúlt években 500 milliárd forintot költöttek egészségügyi beruházásokra, ehhez hasonló nagyságrendű fejlesztésre a rendszerváltás, de talán az 1800-as évek vége óta sem volt példa. Úgy vélte: ez az ellátás színvonalának jelentős javulását, a kapacitás növelését eredményezi.

Az államtitkár kitért rá: a kormányzat számára fontos cél a lakosság egészségi állapotának javítása, ezért a korábbiakhoz képest kiemelten sokat, 13 milliárd forint költöttek alapellátáshoz kapcsolódó beruházásokra, a források jelentős részét hátrányos helyzetű térségekben használhatták fel.

Fotó: Sóki Tamás/MTI

Elmondta: a járóbeteg ellátásban 50 milliárd forintból 40 szakrendelő felújítására és 23 kialakítására nyílt lehetőség, a sürgősségi ellátás javítására, ezen belül mentőállomások építésére, korszerűsítésére, mentőautók beszerzésére 11 milliárd forint jutott.

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, a térség országgyűlési képviselője azt mondta: a környék bányáinak bezárását megszenvedő Pécs jövőbeni fejlődése szempontjából kiemelten fontos a kormány, a városvezetés és az egyetem együttműködése.

A politikus emlékeztetett rá, hogy a baranyai megyeszékhely az Európa Kulturális Fővárosa programmal, az egyetem beruházásaival és a város adósságának állami átvállalásával 10 év alatt mintegy 120 milliárd forint forráshoz jutott, amelyhez a következő néhány évben 30-35 milliárd forint, szintén fejlesztésre fordítható összeg jöhet.

Fotó: Sóki Tamás/MTI

Bódis József orvosprofesszor, a PTE rektora azt emelte ki, hogy a rekonstrukcióval a Janus Pannonius Klinikai Tömb a 21. század kihívásaira választ adó intézmény lett, amely a betegellátás mellett az egyetemen folyó magyar, angol és német nyelvű orvosképzésnek is méltó bázisává vált.

Udvardy György, a Pécsi Egyházmegye vezetője azt mondta: mivel a betegeknek nemcsak a testi, hanem a lelki ellátása is fontos, a püspökség tervbe vette kórházlelkészség felállítását a klinikán.

Fotó: Sóki Tamás/MTI

A Janus Pannonius Klinikai Tömb a modernizációval a PTE több, korábban máshol működő klinikáját integrálta. Az épületben egyidejűleg 367 fekvőbeteg ellátására nyílik lehetőség, akiket mostantól egy-, vagy kétágyas, magas komfortfokozatú szobákban helyeznek el.

A komplexum műszerparkja is megújult, az épület tetején pedig helikopter leszállóhelyet alakítottak ki, hogy a légi úton szállított betegek minél előbb a megfelelő ellátásban részesüljenek.