A kormány népegészségügyi programjainak célja, hogy gyarapodjon az emberek egészségben eltöltött éveinek száma - mondta Rétvári Bence sajtótájékoztatón.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kiemelte: azt szeretnék, ha a következő években legalább egy évvel növekedne az egészségben eltöltött évek száma, ezért több intézkedést vezettek be.

Rétvári Bence ezen intézkedések között említette a szigorúbb szabályozás kidolgozását a dohányzás visszaszorítására, a népegészségügyi termékadó, más néven chipsadó bevezetését, az új közétkeztetési rendelet elfogadását, és kitért a szűrővizsgálatok jelentőségére is.

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Kifejtette: nagy társadalmi vita alakult ki, amikor a zárt légterű helyeken és a megállókban megtiltották a dohányzást, de "nem jött be az a riogatás", hogy emiatt bezárnak vendéglátóhelyek, sőt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elismerte Magyarország erőfeszítéseit a dohányzás visszaszorítására. Bár a szigorúbb szabályozás nagy vitát váltott ki, a lakosság 85 százaléka ma is támogatja az intézkedést - mondta.

Megjegyezte: az elektromos cigaretták kereskedelmének korlátozása is fontos lépés volt.

Az államtitkár a chipsadóval kapcsolatban közölte: ennek bevezetése pluszforrást is teremtett, az így befolyó 95 milliárd forintot egészségügyi béremelésre fordították.

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Az új közétkeztetési rendeletet illetően az egészségesebb ételeket és az ingyenes étkezésre jogosult gyermekek körének kiterjesztését emelte ki.

Rétvári Bence ugyancsak hangsúlyozta a mindennapos testnevelés bevezetésének jelentőségét és azt, hogy az ezzel kapcsolatos lehetőségek megteremtésére több programot is indítottak.

Kitért arra, hogy Magyarország az egyik legkedvezőbb helyzetben van a világon az AIDS-fertőzések tekintetében, ez a felvilágosító és szűrőprogramoknak is köszönhető. A szűrések fontosságát, valamint az átfogó egészségvédelmi szűrőprogramok szerepét szintén kiemelte az államtitkár.

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Az egészségfejlesztési irodák létrehozását is lényeges lépésként értékelte, a 61 irodában segítenek az életmódváltásban és a betegségek megelőzésében - mutatott rá.

Rétvári Bence arról is beszélt, a kormány nagy hangsúlyt helyezett arra, miként lehet az alapellátásban dolgozókat jobban bevonni a népegészségügyi program céljaiba, hiszen ők érik el a legtöbb embert, ők tehetnek a leghamarabb azért, hogy megelőzzenek súlyos betegségeket, ezért fordított többet az alapellátásra a kormány.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.