A kormány a gyermekek védelme érdekében a veronai buszbaleset kapcsán felállított tárcaközi munkacsoport megállapításainak eredményeként megalkotja a külföldi utazások kapcsán szükséges törvényi szabályokat, így a törvény kiegészül például a külföldi iskolai kirándulás fogalmával, és rendelkezik a külföldi kirándulások alatt történt balesetek esetén a felelősség viselésének kérdéséről: a javaslat szerint a köznevelési intézmények az ilyen balesetek esetén a kártérítés általános feltételei szerint viselik a felelősséget, ezért maximális körültekintéssel kell eljárniuk a megbízott utaztató cég felkérése során. A szabályozás összhangban van a kérdésben szervezett kormányzati konzultáció eredményeivel.
A kormány további célja, hogy konkretizálja a gyógypedagógiai ellátásban résztvevő gyermekekkel kapcsolatos szabályozást: míg az értelmi fogyatékos gyerekek számára bizonyos tantárgyak körében indokolt a gyógypedagógiai oktatás, addig a sajátos nevelési igény bizonyos tárgyak esetén kevésbé szükséges (testnevelés, ének-zene, technika-, életvitel és gyakorlat), ez tovább segítheti a gyerekek képességeinek fejlesztését.
Az elmúlt időszakban felmerült értelmezési nehézségek kezelése érdekében törvényi szinten kerül egyértelmű rendezésre, hogy az osztályfőnökök, munkaközösség-vezetők és a tanulók önszerveződését segítő (diákönkormányzatot segítő) pedagógusok neveléssel-oktatással lekötött munkaidejébe be kell számítani kettő, illetve egy órát ezen feladatok ellátására.
A kormány biztosítja a DSD II (Deutsches Sprachdiplom II. fokozata) nyelvvizsga-bizonyítvány honosításának ingyenességét. A németországi Kultuszminiszteri Konferencia által fejlesztett és minőségbiztosított nyelvvizsga a magyarországi partneriskolákban hosszú ideje jelen van, a német fél által ingyenesen biztosított, magas presztízsű, honosítási költsége azonban eddig a tanulókat terhelte.
A Magyar Rektori Konferenciával folytatott egyeztetés alapján, a hallgatók érdekeit szem előtt tartva a kormány célja, hogy a már doktori fokozattal rendelkező vagy a doktori fokozatot megszerző oktató ne kerüljön hosszú éveken át tanársegéd munkakörben foglalkoztatásra, hanem átsorolása - a továbblépése érdekében - belátható időn (három éven belül) történjen meg. Az érintetteket a fokozat megszerzését – illetve az intézményi foglalkoztatási követelményeket – követő három éven belül adjunktussá kell átsorolni. Akik a feltételt már teljesítették, azok esetében az átsorolási kötelezettségnek 2018. szeptember 1-jéig kell eleget tenniük a felsőoktatási intézményeknek.