A Pedagógus Szakszervezete (PSZ) szándékosan félrevezeti a pedagógustársadalmat azzal, hogy nem állít igazat a pedagógus minősítési rendszer ügyében. A PSZ és Galló Istvánné megtévesztő szándékkal tett nyilatkozatait az Emberi Erőforrások Minisztériuma visszautasítja és álságosnak tartja.
A kormány döntése értelmében mintegy 15 000 azon pedagógusok száma, akik 7 évvel a nyugdíj előtt állnak, nem vettek részt minősítésen és automatikusan, minősítés nélkül Pedagógus I. fokozatból Pedagógus II. fokozatba kerülnek.
A nyilatkozatokkal ellentétben az Emberi Erőforrások Minisztériuma már jóval a jogszabálymódosítás megjelenése előtt, tehát 2016. július 29. előtt tájékoztatta a közvéleményt és a pedagógusokat. Az Oktatásért Felelős Államtitkárság 2016. május 9-én a Népszabadságnak eljuttatott anyagában határozottan kiemelte a kritériumokat, miszerint minősítési eljárás nélkül átkerülnek a Pedagógus II. fokozatba azok a Pedagógus I. fokozatba besorolt, köznevelési intézményben pedagógus-munkakörben foglalkoztatott személyek, akinek 2016. szeptember 1-jén a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő megszerezéséig hét év, vagy annál kevesebb idejük van hátra, vagy öregségi nyugdíjra jogosultak, kivételt képeznek ez alól azok, akik korábban részt vettek minősítési eljárásban. Ezáltal a nyomtatott sajtóban, majd május 12-én az online hírportálokon – például NOL.hu, Index, Magyar Nemzet Online, VG.hu – is megtörtént a tájékoztatás.
„A Kerekasztal tárgyalások eddigi eredményei” címmel, 2016. június 21-én készült tájékoztató anyag minden iskolának illetve pedagógusnak kiküldésre került az Oktatási Hivatalon keresztül. A dokumentumban szereplő „A pedagógus előmeneteli rendszer módosítása” című fejezet szintén világosan tartalmazza a „minősítési eljáráson még részt nem vett pedagógusok” kitételt. Tehát az Oktatásért Felelős Államtitkárság ígérete ezáltal megvalósult.
A Pedagógusok Szakszervezete mintegy 1400 főről beszél, azonban arról nem szól, hogy a 2015. évben közel 13 000 pedagógus minősítése valósult meg, ebből 1321 fő azon 2016. szeptember 1-jén 7 évvel a nyugdíj előtt álló pedagógusok száma, akik a hiánypótlás lehetősége ellenére sem töltöttek fel értékelhető portfóliót, ezért e követelmény nem teljesítése miatt sikertelen eredménnyel zárták a minősítési eljárást.
Az Oktatási Hivatal a minősítésben részt vevő pedagógusok számára minden szakmai támogatást megadott és a továbbiakban is megad a megfelelő tájékoztatás és segítség nyújtásával.
A köznevelés minden résztvevője részére – így a szakszervezeteknek számára is – pontosan ismert volt, hogy hogyan történik a nyugdíj előtt álló pedagógusok minősítése. Palkovics László a két héttel ezelőtti PSZ tárgyalásokon az országos választmánnyal hosszasan egyeztetett. Az egyébként konstruktívan zajló tárgyaláson a szakszervezeti vezetők napirendre tűzhették volna a pedagógus minősítési rendszerrel kapcsolatos aggályaikat, hiszen a fentiek értelmében számukra is tudott, ismert dologról volt szó.
Továbbá az Emberi Erőforrások Minisztériuma visszautasítja azt is, hogy a Pedagógusok Szakszervezete a Köznevelési Kerekasztal, a szakmai párbeszédről szóló fórum helyett nyilatkozatokban mondja el a véleményét. A PSZ a Köznevelési Kerekasztal egyik ülésén sem vett részt annak ellenére, hogy számos alkalommal hivatalos és - a sztrájkbizottsági egyeztetések során - informális meghívást is kapott.
A kormány mindig a pedagógusok érdekeit nézi, akik felé nemcsak az anyagi, hanem a szakmai megbecsülést is fontosnak tartja. A kormány a megkezdett béremelés mellett a Köznevelési Kerekasztal eddigi eredményeinek megfelelően csökkenti a pedagógusok terheit, az intézményeknek nagyobb szabadságuk lesz, és természetesen idén is szeretné, ha részesei lennének annak a párbeszédnek, amellyel egy jobb, versenyképesebb oktatást tudunk biztosítani.