A száz éve Pécsett született horvát festőművész, Zlatko Prica életművéből nyílt kiállítás pénteken Pécsett, a Pécsi Galériában.
A művész több mint ötven festményét, grafikáját felvonultató, a zágrábi és a rijekai centenáriumi kiállítások anyagából válogatott bemutatót Vesna Kusin, Zágráb alpolgármestere nyitotta meg ünnepélyesen, és köszöntötte a horvát és magyar közönséget Vesna Haluga, pécsi horvát főkonzul is.
A tárlat megnyitóján Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára a 20. századi horvát képzőművészet egyik meghatározó alkotóját méltatva azt mondta: "Zlatko Prica életműve, híd szerepe közép-európaiságunk fontos szimbóluma, erőt ad kulturális önazonosságunk megőrzéséhez".
A művész könyörtelenül ragaszkodott az értékekhez élete során, a minőség és a magas kultúra szolgálata élethivatás és küldetés volt számára - hangsúlyozta. Száz évvel születése után is közösséget alkot munkásságán keresztül - tette hozzá. Emlékeztetett arra, hogy a tíz éve működő, a művész hagyatékát gondozó Zlatko és Vesna Prica Alapítvány - amelynek korábban elnöke is volt - újabb festőgeneráció közösségét hozta létre.
Hoppál Péter bejelentette: a kulturális államtitkárság kétmillió forinttal hozzájárul Prica művészetét a centenárium alkalmából bemutató kétnyelvű monográfia megjelenéséhez, amely az alapítvány gondozásában várhatóan jövőre lát napvilágot.
Barics Ernő, a PTE horvát tanszékének volt oktatója egyebek mellett arról beszélt, hogy Prica fontosnak tartotta, hogy magyar és horvát művészek együtt alkossanak.
A december 29-ig látható kiállítás rendezője, Nikola Albaneze úgy jellemezte a művész stílusát, hogy hiányzik belőle az irónia, szentimentalizmus, az egzisztenciális szorongás, művei ugyanakkor az emberi méltóság tiszteletét tükrözik, stílusa a szilárd struktúrákon alapul.
Zlatko Prica (1916-2003) osztrák édesanya és szerb, illetve horvát származású apa gyermekeként. Családjával 1922-ben költözött Zágrábba, ahol 1940-ben szerzett diplomát a Zágrábi Képzőművészeti Akadémián. Első, nagy visszhangot kiváltó kiállítását 1941-ben rendezte meg a Zágrábi Művészeti Pavilonban. 1948-tól 1954-ig párizsi, indiai és brazíliai tanulmányutakat tett, indiai élményei hatására felhagyott a tér illúzióját keltő festészeti módszerekkel, és kialakította a tér és a ritmus stilizációjára épülő, önálló stílusát.
Pécs és a horvát Samobor város 2006-ban hozta létre a Zlatko és Vesna Prica Alapítványt, amely a hagyaték gondozása mellett működteti az isztriai Tari művésztelepet, amely pécsi, samobori fiatalok, művészek alkotóműhelye.