Hoppál Péter kultáráért felelős államtitkár nyitotta meg a Műcsarnok "Mesterek és mestereik – Hagyomány és folytonosság a szlovén festészetben" című tárlatát, amely a szlovén festészet 1920-as évektől máig tartó alakulásába nyújt betekintést.

Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója hangsúlyozta: olyan anyag érkezett Szlovéniából, amelyet örömmel fogadott be a Műcsarnok. Mint emlékeztetett: a projekt részeként a ljubljanai várban nyílt július 1-jén a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) 32 képzőművészét bemutató kiállítás, augusztus 11-től pedig három másik, szlovén tematikájú tárlat is látható lesz a Műcsarnokban.

Fotó: Bruzák Noémi, MTIHoppál Péter kultáráért felelős államtitkár felidézte, hogy Szlovénia és Magyarország együttműkösése erősödött, és ebben kiemelt szerep jutott a tudományos és kulturális kapcsolatoknak. Külön méltatta, hogy a szlovén állam Európának is példát mutatva biztosít kulturális autonómiát a muravidéki magyarságnak. Az államtitkár kifejtette: nagy öröm, hogy az MMA partnereként a ljubljanai Képzőművészeti Akadémia cseretárlatot kezdeményezett „Közép-Európa egyik legimpozánsabb kiállítóterében”, melyet még három tárlat egészít ki. A magyar alkotók ljubljanai kiállítására már több mint 13 ezren látogattak el, és reményei szerint a Műcsarnok szlovén kiállításai is hasonlóan népes közönséget vonzanak majd – tette hozzá.

Anton Persak, a Szlovén Köztársaság Kulturális Minisztériumának államtitkára felidézte, hogy két évvel ezelőtt álmodták meg a szlovén–magyar cserekiállításokat. A ljubljanai magyar tárlat után most Budapest egyik legfontosabb kiállítóterében nyílik lehetőség arra, hogy szemlére bocsássák, hogyan látják a szlovén és magyar művészek az egykori Osztrák–Magyar Monarchia két szomszéd népének történetét – emelte ki.

Fotó: Bruzák Noémi, MTI

Ksenija Skrilec, a Szlovén Köztársaság budapesti nagykövete többek között arra emlékeztetett, hogy a kiállítási projekt Borut Pahor államelnök és Áder János köztársasági elnök védnökségével valósult meg.

Lázár Beáta, a Galéria-Múzeum Lendva igazgatója felidézte: a Branko Suhy és Jozef Muhovic festőművészek által kezdeményezett kiállítás kiindulópontja a ljubljanai Képzőművészeti Akadémia öt tanárának eddigi pályája volt. Emerik Bernard, Herman Gvardjancic, Jozef Muhovic, Franc Novinc és Branko Suhy a manuális képalkotás szellemi erejében bízva a festészeti hagyomány folytonossága mellett szállnak síkra, ennek jegyében rendezték kiállításaikat az elmúlt években, többek között Szlovéniában, Zágrábban, Bécsben és Velencében.

Fotó: Bruzák Noémi, MTI

A budapesti tárlaton a kezdeményezők a professzor-elődök – Janez Bernik és Andrej Jemec, Bogdan Borcic, Zoran Didek, Bozidar Jakac, Gojmir Anton Kos, Marij Pregelj és Gabrijel Stupica, valamint az akadémián ugyan nem tanító, de sok szlovén alkotó példaképéül szolgált Zoran Music – festményeit is bemutatják, ezáltal átfogóbb és reprezentatívabb betekintést engednek a szlovén festészet 1920-as évektől máig tartó alakulásába – mondta el Lázár Beáta.

A Szlovén kapcsolat projekt kiállításait a szeptember 27-i zárásig szlovén filmprogram, Soharóza-koncert, valamint építészeti kerekasztal-beszélgetések kísérik majd.