A magaskultúra pozícióinak erősítése, zömmel fővárosi intézményrendszerének támogatása mellett nem szabad lemondani a vidéki kulturális esélyteremtésről - hangsúlyozta Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a Kulturális Alapellátás és Közösségfejlesztés Kerekasztalának szerdai ülésén Budapesten.
A kulturális alapellátási szolgáltatórendszer kiépítésének célja, hogy Magyarországon mindenki hozzáférhessen a társadalmi felemelkedést segítő minőségi kulturális értékekhez, valamint részt vehessen kulturális javak megteremtésében - fogalmazott az államtitkár, aki szerint mindez hozzájárulhat a középosztály szélesítéséhez.
Az államtitkár szerint a "szellemi környezetszennyezést" végző kereskedelmi média leszoktatta az embereket a könyvtárak, kultúrházak és múzeumok látogatásáról, ezért az államnak a hatékony szociális és egészségügyi alapellátás mellett biztosítania kell a szellemi, lelki és mentális fejlődés alapfeltételeit is.
A minisztérium a témával összefüggésben idén ősszel, a kerekasztal következő ülésén szeretne konkrét vállalásokat megfogalmazni a szakmai szervezetekkel együttműködésben - mondta el Hoppál Péter, aki szerint Magyarország alaptörvényéből - amely előírja, hogy minden állampolgárnak joga van a művelődéshez - is levezethető a kulturális alapellátás fontosságának gondolata.
Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkár az eseményen a kulturális alapellátás két alappilléreként a kulturális szolgáltató intézmények - közgyűjtemények, múzeumok, színházak - hozzáférhetőségének megkönnyítését, valamint az értékteremtő, közösségfejlesztő kulturális programoknak a jelenleg sokszor közösség nélküli kisebb települések szintjén való megjelenését emelte ki.
Mint fogalmazott, a kitűzött célok megvalósításához "aktív polgári cselekvésre", valamint a szakmai csoportok, a kulturális intézmények és az önkormányzatok összefogására van szükség, emellett fontos szerep jut a 2300 településen dolgozó mintegy 6 ezer kulturális közalkalmazottnak is.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által először tavaly szeptemberben összehívott kerekasztal mostani, harmadik ülésén több mint negyven szakmai szervezet képviselői három - művészeti, közművelődési és közgyűjteményi - munkacsoportba tömörülve fogalmazhatnak meg javaslatokat a célok megvalósításával kapcsolatban.
A résztvevő szervezetek között van mások mellett a Magyar Könyvtárosok Egyesülete, a Magyarországi Tájházak Szövetsége, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Magyar Színházi Társaság, a Magyar Táncművészek Szövetsége, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége és a Központi Statisztikai Hivatal is.